آشنایی با تابلوسازی – تابلو استیل

آشنایی با تابلوسازی – تابلو استیل

تابلوسازی استیل از تابلوهای پرکاربرد در صنعت تابلو سازی می باشد که قابلیت اجرا در طرح‌ها و روش های متفاوت را دارد. تابلو استیل ، براق و لوکس می باشد و به همین علت از گذشته تا امروز به عنوان تابلو سر درب مغازه شیک استفاده می شد. در زمان های گذشته از انواع تابلوهای فلزی با متریال آهن، برنج یا مس استفاده می‌شد اما به این دلیل که این نوع از آلیاژها با گذشت زمان کدر می شوند، فلز استیل جایگزین آن‌ها شده است. استیل که جهت ساخت انواع تابلو تبلیغاتی کاربرد دارد، استیل خالص 7 دهم میرور نگیر می باشد که با گذشت زمان کدر نمی‌شود و نیازی به پرداخت مجدد نخواهد داشت.

 

تابلوسازی استیل در فضاهای داخلی و خارجی کاربرد دارد و به این دلیل که فلز قابلیت عبور نور از خود را ندارد، جهت نورپردازی تابلوهای فلزی از فضای موجود در پشت حروف استفاده خواهد شد. با نصب حروف، نور به شکل سایه و روشن و از بخش زیرین حروف برجسته و قسمت اطراف آن تابیده می‌شود و موجب ایجاد جلوه زیبایی در زمان شب خواهد شد.

 

تابلو استیل

در گذشته جهت ساخت انواع حروف برجسته استیل، تابلوساز به وسیله ی قیچی برش حروف را انجام می داد و این کار موجب به وجود آمدن لبه‌های مواج در میان حروف می‌شد اما امروزه به وسیله ی دستگاه برش لیزری، برش حروف به صورت صاف و یک‌دست انجام می شود. در اجرای مدرن تر تابلو استیل ، حروف استیل و ورق پلکسی را ترکیب می‌کنند و این کار موجب ایجاد زیبایی و جذابیت بیشتر در تابلو می‌شود. در این شیوه، لبه حروف از متریال استیل می باشد و به وسیله قلع، لحیم کاری آن اجرا می‌شود. فلز استیل دارای مقاومت بالایی در مقابل دماهای پایین و بالا می باشد و پایه این آلیاژی از آهن بوده و دارای کمتر از 2% کربن است.

پیشنهاد مطلب: ” آشنایی با کارگاه تابلوسازی ” و ” نکات مهم در طراحی تابلو مغازه

 

تفاوت استیل اصلی و تقلبی

در حالت کلی، ورق استیل دارای دو نوع است که جهت شناختن نوع اصلی آن از آهن‌ربا استفاده می شود. استیل اصلی خاصیت جذب به وسیله ی آهن‌ربا را دارد اما اگر ورق استیل تنها دارای یک لایه استیل باشد، به آسانی به وسیله آهن ربا جذب می شود.

 

تابلوسازی استیل و انواع آن

این نوع از تابلوی تبلیغاتی به وسیله حروف برجسته اجرا می‌شود. تابلوسازی استیل برای ساخت تابلو مغازه دارای انواع متفاوتی است که در ادامه بیان می شود.

 

تابلوسازی استیل طلایی

یکی از پرکاربردترین انواع تابلو استیل می باشد که به وسیله حروفی با متریال استیل که دارای رنگ طلایی می باشد ساخته می شود، این تابلو دارای دو نوع ساده و خش‌دار می باشد و موجب می شود که نورپردازی از اطراف حروف به چشم برسد که موجب ایجاد جلوه زیبایی در تابلو خواهد شد.

 

تابلوسازی استیل نقره‌ای 

ساخت آن مانند تابلو استیل طلایی می باشد اما فلز استفاده شده در آن دارای رنگ نقره‌ای می باشد.

پیشنهاد مطلب: ” ترفندهایی ساده برای انتخاب تابلو مغازه ” و ” قدرت و تاثیر تابلوسازی

 

تابلوسازی استیل لبه پانچ طلایی یا نقره‌ای

این نوع از تابلوها نیز دارای جنس استیل می باشند اما به این علت دارای نام لبه پانچ می باشد که در زمان ساخت این نوع از تابلوهای تبلیغاتی، لبه‌های دور حروف به صورت پانچ سوراخ شده و نور از میان بخش های پانچ شده به چشم می رسد.

 

تابلوسازی استیل نور اندریک

در هنگام ساخت و اجرای تابلو تابان مانند تابلو چلنیوم ، نور به آسانی از حروف عبور می کند و می‌توان از میان فضای داخلی موجود در حروف و همچنین از بخش پشتی حروف، نور را مشاهده کرد اما به این علت که این حروف استیل قابلیت عبور نور را از خود ندارند، تنها از بخش پشتی تابلو امکان نورپردازی وجود دارد که این روش، نوراندریک نامیده می شود، جهت تابلو استیل نوراندریک، SMD ها در فضای پشت کار قرار می گیرند و بعد از نصب تابلو، نور از بخش لبه‌های کار و حاشیه‌ها به چشم برخورد میکند.

 

تابلوسازی استیل با پلکسی مات

در این شیوه از پلکسی جهت انتشار نور استفاده می شود و لامپ‌های SMD در فضای پشت حروف برجسته قرار گرفته و نور توسط پلکسی بازتاب می شود.

 

تابلو پلی استیل

این نوع از تابلوسازی، ترکیبی از استیل و حروف پلاستیکی نئون می باشد.

 

تابلوسازی استیل رینگی 

حروف برجسته و اطراف حروف از متریال استیل می باشند و دارای دو رنگ طلایی و نقره‌ای می باشد.

 

تابلوسازی استیل میرور

استیل‌هایی که جهت ساختن این نوع از تابلوها به کار می روند، بسیار براق هستند و دارای حالت آینه‌ای می باشند.

 

نورپردازی در تابلوسازی استیل به چه صورت انجام می شود؟

در برخی از نمونه های تابلوسازی چلنیوم ، می توان به کار گیری نور مخفی را در لبه های پشتی کار مشاهده کرد، جهت به وجود آمدن جلوه ای روشن و جذاب در تابلو، در زمان نصب، تابلو را در فاصله ی ده سانتی متری از زمینه ی مورد نظر قرار می دهند که اصولا تابلو کامپوزیت می باشد. جهت این نوع از نور ها نیز به طرف پشت کار می باشد. همزمان با روشن شدن این تابلو می توان حاشیه ای روشن را در اطراف آن مشاهده کرد. همانگونه که بیان شد در تابلوسازی استیل نور داخلی موجود نمی باشد و تنها می توان نورپردازی خارجی را به کار برد. یکی از شیوه های نورپردازی در تابلو استیل ، نوراندریک می باشد که در آن اس ام دی ها در فضای پشت کار قرار می گیرند و پس از ایجاد نورپردازی و روشنایی، تابش و پرتاب نور را از لبه های تابلو شاهد خواهیم بود. وجود حاشیه کناری در کنار روشنایی موجب چندین برابر شدن جلوه و زیبایی کار خواهد شد.

پیشنهاد مطلب: سبک های طراحی تابلو مغازه

 

ویژگی ها و مزایای تابلو استیل

دوام و استحکام مطلوب در مقابل ضربات و صدمات احتمالی در حین نصب و پس از آن
در حین ساخت حروف استیل از رنگ هایی مانند طلایی، مسی و برنزه که رنگ هایی پرطرفدار می باشند استفاده می شود.
ایجاد جذابیت و زیبایی بالا در شبانه روز
حفظ درخشندگی و جذابیت در تمام شرایط جوی
امکان ایجاد هر نوع از طراحی در ساخت و اجرای این نوع از تابلوها
استحکام و ماندگاری زیاد در مقابل شرایط جوی متفاوتی مانندبارندگی، سرما، تابش آفتاب و…
تابلو استیل به گونه ای است که هرگز مات، کدر و یا زنگ زده نخواهد شد.
بسیار آسان می توان سطح این نوع تابلو را از کثیفی های احتمالی به وجود آمده و گرد و غبار تمیز نمود.
مقاومت بالا در مقابل رطوبت و گرمای بسیار شدید
دارای قابلیت ادغام با متریال پلکسی گلاس
عدم وجود محدودیت در ارتفاع لبه
نیازی به پرداخت و همچنین رنگ آمیزی نخواهد داشت
بهره گیری از نور (نوراندریک) و یا استفاده از آن بدون وجود نور

قیمت تابلوسازی استیل

تابلوسازی استیل مانند تابلو چلنیوم و انواع دیگر تابلوهای حروف برجسته بوده و اندازه گیری آن به صورت متر محیط می باشد. مبنای قیمت تابلو استیل نیز همین گونه می باشد. در مشخص کردن نرخ، طرح این نوع از تابلو می بایست در نرم افزار مربوطه طراحی شود و در آن نرم افزار، متراژ و ابعاد حروف تعیین گردد. توجه به این نکته ضروری است که هیچ یک از انواع حروف برجسته را نمی توان توسط متر معمولی اندازه گیری کرد.

شرکت تابلوسازی پاسارگاد ، تابلوساز برتر ایران، با دارا بودن نیروهای متخصص و حرفه ای در زمینه ی طراحی گرافیکی و همچنین اجرای انواع تابلو سر درب مغازه و تابلو تبلیغاتی می تواند تمامی مراحل طراحی، ساخت و اجرای انواع تابلو و تابلو سازی استیل را برای مشتریان به جذابیت و کیفیت هرچه تمام تر انجام دهد.

فهرست موبایل