تابلو چلنیوم

ویژگی های تابلو چلنیوم

  • قیمت بسیار مقرون به صرفه نسبت به تابلو استیل و پلاستیک
  • دوام بسیار بالا
  • تعمیرات ساده
  • نصب راحت
icon تحویل سریع
icon شرایط پرداخت
icon پاسخگویی
icon ضمانت کالا

معرفی، قیمت ساخت و اجرت نصب تابلو چنلیوم
بی‌شک چنلیوم از آن دسته محصولاتی است که با ورودش به بازار ایران، کل بازار را دگرگون کرد. در مورد تابلوهای سر در مغازه‌ها پس از ورود چنلیوم می‌توان ادعا کرد که ۷۰ درصد مردم ترجیح می‌دهند که از تابلو چنلیوم استفاده کنند. در این مقاله به اینکه چنلیوم چیست، قیمت ساخت چنلیوم و اجرت نصب تابلو چنلیوم می‌پردازیم.
تفاوتی بین چنلیوم و تابلو چنلیوم وجود دارد و آن این است که چنلیوم درواقع آلیاژی از جنس استیل و آلومینیوم است که ویژگی براق بودن را از استیل و انعطاف‌پذیری را از آلومینیوم به ارث برده است. تابلو چنلیوم نیز ماحصل پردازش این آلیاژ با قواعد خاصی است.
پیش از چنلیوم از لبه‌های پلکسی یا استیل برای ساخت تابلو استفاده می‌شد که با توجه به جنس آن‌ها، اتصال لایه‌ها روی حروف برجسته بسیار دشوار بود. همین‌که نبوغ اسپانیایی‌ها منجر به کشف چنلیوم شد، در سرتاسر دنیا از این آلیاژ برای تولید تابلوهای فروشگاه‌ها و برندها استفاده شد.

مزیت تابلو چنلیوم به استیل یا پلکسی چیست؟
در اولین مورد باید بیان شود که قیمت ساخت چنلیوم بسیار مقرون به‌صرفه‌تر از استیل یا پلکسی است. چراکه لبه‌های پلکسی و استیل از قیمت بالاتری برخوردارند پس می‌توان عنوان کرد که قیمت ساخت و طراحی یک تابلو درنهایت با چنلیوم بسیار ارزان‌تر از پلکسی یا استیل است.
دیگر برتری چنلیوم در داشتن رنگ‌بندی بسیار گسترده‌تر از دیگر متریال‌های ساخت تابلو است. می‌توانید رنگ موردنظر خود را انتخاب کرده و آن را بسازید. همان‌طور که بیان کردیم انعطاف بالاتری که از ترکیب دو فلز استیل و آلومینیوم به‌دست‌آمده نیز موجب برتری چنلیوم نسبت به پلکسی و استیل شده است. اتصال رویه پلکسی به چنلیوم نیز بسیار آسان صورت می‌گیرد تا لبه دور چنلیوم بچرخد. مواد اولیه ساخت چنلیوم، استیل و آلومینیوم بوده که همین باعث برتری آن نسبت به استیل می‌شود.
دیگر برتری که باعث انتخاب چنلیوم به دیگر متریال‌های ساخت تابلو می‌شود، طریقه اتصال حروف در تابلوسازی است. در متریال پلکسی برای مثال، نصاب باید با استفاده از گرما و گاز کلروفرم پلکسی را به رویه کار متصل کنند. برای تابلو استیل نیز باید متریال را با گیوتین برش زده و دور حروف چرخاند. پس از آن با استفاده از جوش لیزری یا دستگاه جوش قلع، لبه را به حروف برجسته چسباند.
اما در استفاده از چنلیوم به هیچ عنوان چالش‌های بالا را نخواهید داشت. لبه جنس چنلیوم به‌راحتی به رویه پلکسی متصل می‌شود و هیچ‌گونه نیازی به گرما یا گاز خاصی نخواهد بود. تنها چیزی که نیاز خواهید داشت، چند چسب است که می‌توانید با مخلوط کردن آن‌ها، اتصال حروف به لبه را انجام دهید.
اما این‌همه داستان نیست. چراکه انعطاف بالای چنلیوم، عمل نصب را بسیار راحت کرده است. انعطاف بالای چنلیوم باعث شده که حروف را بتوان به‌آسانی دور لبه چرخاند. پس می‌توانید با سرعت بالاتری تابلو را نصب‌کرده و کار نصاب نیز آسان می‌شود.

تابلو چنلیوم را چگونه می‌سازند؟
در ساخت تابلو چنلیوم فقط از متریال چنلیوم استفاده نمی‌شود. می‌توان این کار را با ترکیبی مثل پلکسی و لبه چنلیوم انجام داد. در همین راستا، ابتدا طراح با استفاده از نرم‌افزارهای اتوکد یا کورل درایو به طراحی حروف می‌پردازد. سپس آن حروف را ولد کرده و به‌وسیله برش لیزر، لایه روی حروف را به‌دلخواه مشتری طراحی می‌کند.
از این مرحله به بعد را می‌توان بنا بر سلیقه مشتری انجام داد. از او می‌خواهیم که رنگ، ضخامت و عرض لبه چنلیوم خود را انتخاب کند تا آن را دور پلکسی چرخانده و به آن بچسبانیم. پس از این مرحله می‌توان حروف را از انواع معرفی‌شده چنلیوم مثل ستاره‌ای، دوبل و … تبدیل کرد و تابلو را ساخت.

انواع چنلیوم موجود در بازار
برندهای مختلفی مثل آلوراپید، آلوتایپ، آلومند و … وجود دارند که به تولید چنلیوم مشغول‌اند. اما آنچه مهم است اندازه عرض حروف چنلیومی است که با ابعاد ۷، ۹، ۱۰، ۱۱ و ۱۳ سانتی‌متر در بازار موجودند. مشتری می‌تواند وابسته به نیاز خود بین این ابعاد انتخاب کرده تا تابلو خود را بسازد. این ابعاد نام برده شده درواقع عمق حروف تابلو شما را مشخص می‌کند.
در رنگ‌بندی نیز تابلو چنلیوم انواعی دارد مثل طلایی، نقره‌ای، آبی، مشکی، سفید، دودی، قرمز و… که می‌توانند حق انتخاب بسیار وسیعی را به شما بدهند. در زیر می‌توانید تعدادی از تابلوهای موجود در بازار را ببینید.
ابتکاری که از طرف شرکت‌های سازنده چنلیوم شاهد بودیم، این است که برند‌های مختلف که در تولید چنلیوم نقش دارند اقدام به تولید طرح‌های برش خورده‌ای کرده‌اند که مشتری بتواند از آن‌ها برای ساخت تابلو موردنظرش الهام بگیرد. به این طرح‌های آماده لبه پانچ گفته می‌شود.
البته این را در نظر داشته باشید که چنلیوم یک فلز است و در حالت معمول نور را از خود عبور نمی‌دهد. برای حل این مشکل، روی آن اشکال و طرح‌های زیبایی را برش می‌دهند که باعث عبور نور و ساخت جلوه‌ای خاص در تابلو می‌شود. برای حفاظت از آب و خاک نیز بر روی محل برش از طلق‌های مناسب استفاده می‌شود.

• تابلو چنلیوم ساده
• تابلو چنلیوم الماسی
• تابلو چنلیوم ستاره‌ای
• تابلو چنلیوم دوبل
• تابلو چنلیوم ساید لایت
• تابلو چنلیوم سوپر ساید لایت
• تابلو چنلیوم نوراندریک
• تابلو چنلیوم کریستالی

تابلو چنلیوم پلکسی دوبل
از انواع تابلوهای حروف برجسته، تابلو چنلیوم پلکسی دوبل است. در ساخت این تابلو از جنس پلکسی گلاس و در دور کار از چنلیوم و پلکسی اضافه و در قسمت رویین کار از متریال پلکسی در رنگ‌های متفاوت استفاده می‌شود. معمولاً از رنگ مشکی استقبال بیشتری برای این مدل تابلو چنلیوم شده است. چنلیوم پلکسی دوبل را می‌توان به‌آسانی بر روی سنگ، چوب، MDF و … کار کرد.

تابلو چنلیوم حاشیه‌دار
در این مدل از تابلو چنلیوم که به چنلیوم حاشیه دار معروف‌اند، دور تا دور لبه چنلیوم را متریال پلکسی گلاس پوشانده و که در رنگ‌های متنوع قابل اجرا هستند. این مدل نیز به‌راحتی بر روی سنگ، چوب،MDF و… قابل اجراست.

تابلو چنلیوم ستاره‌ای حروف برجسته
تابلوهای ستاره‌ای از نوع حروف برجسته هستند و تفاوت آن‌ها با مدل معمولی در این است که چنلیوم بکار رفته در آن، نمایی درخشان‌تر از معمولی دارد. معمولاً از نور اس ام دی در این نوع چنلیوم استفاده می‌شود که با شکست از داخل، به چشم بیننده می‌رسد. این برق که به شکل چشمک زن و دارای نوری ملایم است، توجه مخاطبان را بسیار عالی جذب می‌کند.
مشتری می‌تواند برای تعبیه برش‌های متفاوت بر روی پلکسی گلاس رویه چنلیوم نظر بدهد تا تابلو آن‌گونه که می‌خواهد به رقص نور بپردازد. بر روی سوراخ‌ها نیز از طلق شفاف باکیفیت عالی کار می‌شود تا از ورود گردوغبار و آب جلوگیری شود.

لبه چنلیوم چیست و چرا باید آن را جدا کرد؟
روکش محافظ نایلونی که تا زمان ساخت و نصب حروف تابلو بر روی قسمت براق آن می‌ماند را لبه چنلیوم می‌گویند. هدف از قرار دادن لبه چنلیوم، جلوگیری از به وجود آمدن خط و خش بر روی چنلیوم است. نکته مهم در ارتباط با لبه چنلیوم این است که پس از اتمام فرایند نصب، باید توسط نصاب جدا شود. چراکه اگر این اتفاق نیوفتد، دیگر قادر نخواهید بود پس از چند روز لبه چنلیوم را جدا کنید. دلیلش این است که جنس لبه چنلیوم ممکن است از پلاستیک ضعیفی بوده و با تابش آفتاب و تماس با آب، بر روی حروف چنلیومی، جلوه‌ای زشت را ایجاد کند.
دیگر مزیتی که لبه چنلیوم دارد این است که در مدل‌های چنلیوم اسفنجی، نقش گردگیر را دارد. شرکت سازنده برای جلوگیری از ورود آب و گردوخاک این ویژگی را تعبیه کرده که با اسم الوراپید مشهور است.

تفاوت موجود بین چنلیوم اصلی و چینی
بین جنس اصلی و نمونه تقلبی (چینی) آن تفاوت زیادی وجود دارد که به‌آسانی می‌توانید متوجه آن شوید. در چنلیوم اصلی می‌توان اینگونه بیان کرد که لبه‌ها ضخیم بوده و حروف پس از ساخته‌شدن، استحکام بالایی دارند. بخصوص در مورد حروف ساخته‌شده با سایز بزرگ. دلیل استفاده از چنلیوم اصلی برای ساخت حروف بزرگ توسط تابلوسازان باتجربه نیز همین امر است.
مؤلفه بعدی که باعث شناخت جنس اصلی از فیک می‌شود، ماندگاری رنگ است. در تابلو چنلیوم اصلی هرچه که حروف در معرض نور آفتاب و باران و عوامل جوی قرار گیرند، رنگ ثابت و براق بوده و تغییری نخواهد کرد. برای یک چنلیوم اصلی باید سال‌ها بگذرد تا تغییر رنگ دهد. اما در مورد جنس فیک می‌توان گفت که لایه براق رنگی چنلیوم بسیار نازک بوده و با گذشت زمان کمی می‌تواند براثر آفتاب و باران، دچار رنگ‌پریدگی و خرابی شود.
قطر چنلیوم نیز یکی دیگر از ملاک‌های تشخیص است. در چنلیوم فیک می‌توان با فشاری بسیار اندک باعث تغییر حالت یا سوراخ شدن ورقه چنلیوم شد. درحالی که مارک اصلی بسیار مقاوم و محکم است.

نورپردازی تابلو چنلیوم
اگر قصد استفاده از هر نوع متریال چنلیوم برای تابلو خود را دارید، حتماً به مؤلفه نور نیز فکر کرده‌اید. با نورپردازی تابلو به‌وسیله نورهای مختلف مثل آل ای دی، اس ام دی و نئون می‌توانید جلوه و گیرایی تابلو چنلیوم خود را چند برابر کنید. بنا بر سلیقه و نیاز خود می‌توانید از تم رنگی بیزینس خود برای نورپردازی استفاده کرده تا حرفه‌ای‌گری را به رخ رقیبانتان بکشید. هرطور که هست، نور را فراموش نکنید!

دیگر محصولات

تابلو وکیوم

تابلو چلنیوم
تابلو پیکسلی کارگاه تابلوسازی پاسارگاد
کليه حقوق اين سايت متعلق به کارگاه تابلو سازی پاسارگاد می‌باشد