تابلو چلنیوم

ویژگی های تابلو چلنیوم

 • قیمت بسیار مقرون به صرفه نسبت به تابلو استیل و پلاستیک
 • دوام بسیار بالا
 • تعمیرات ساده
 • نصب راحت
icon تحویل سریع
icon شرایط پرداخت
icon پاسخگویی
icon ضمانت کالا

معرفی، قیمت ساخت و اجرت نصب تابلو چلنیوم

بی‌شک چلنیوم از آن دسته محصولاتی است که با ورودش به بازار ایران، کل بازار را دگرگون کرد. در مورد تابلوهای سر در مغازه‌ها پس از ورود چلنیوم می‌توان ادعا کرد که ۷۰ درصد مردم ترجیح می‌دهند که از تابلو چلنیوم استفاده کنند. در این مقاله به اینکه چلنیوم چیست، قیمت ساخت چلنیوم و اجرت نصب تابلو چلنیوم می‌پردازیم.
تفاوتی بین چلنیوم و تابلو چلنیوم وجود دارد و آن این است که چلنیوم درواقع آلیاژی از جنس استیل و آلومینیوم است که ویژگی براق بودن را از استیل و انعطاف‌پذیری را از آلومینیوم به ارث برده است. تابلو چلنیوم نیز ماحصل پردازش این آلیاژ با قواعد خاصی است.
پیش از چلنیوم از لبه‌های پلکسی یا استیل برای ساخت تابلو استفاده می‌شد که با توجه به جنس آن‌ها، اتصال لایه‌ها روی حروف برجسته بسیار دشوار بود. همین‌که نبوغ اسپانیایی‌ها منجر به کشف چلنیوم شد، در سرتاسر دنیا از این آلیاژ برای تولید تابلوهای فروشگاه‌ها و برندها استفاده شد.

مزیت تابلو چلنیوم به استیل یا پلکسی چیست؟

در اولین مورد باید بیان شود که قیمت ساخت چلنیوم بسیار مقرون به‌صرفه‌تر از استیل یا پلکسی است. چراکه لبه‌های پلکسی و استیل از قیمت بالاتری برخوردارند پس می‌توان عنوان کرد که قیمت ساخت و طراحی یک تابلو درنهایت با چلنیوم بسیار ارزان‌تر از پلکسی یا استیل است.
دیگر برتری چلنیوم در داشتن رنگ‌بندی بسیار گسترده‌تر از دیگر متریال‌های ساخت تابلو است. می‌توانید رنگ موردنظر خود را انتخاب کرده و آن را بسازید. همان‌طور که بیان کردیم انعطاف بالاتری که از ترکیب دو فلز استیل و آلومینیوم به‌دست‌آمده نیز موجب برتری چلنیوم نسبت به پلکسی و استیل شده است. اتصال رویه پلکسی به چلنیوم نیز بسیار آسان صورت می‌گیرد تا لبه دور چلنیوم بچرخد. مواد اولیه ساخت چلنیوم، استیل و آلومینیوم بوده که همین باعث برتری آن نسبت به استیل می‌شود.
دیگر برتری که باعث انتخاب چلنیوم به دیگر متریال‌های ساخت تابلو می‌شود، طریقه اتصال حروف در تابلوسازی است. در متریال پلکسی برای مثال، نصاب باید با استفاده از گرما و گاز کلروفرم پلکسی را به رویه کار متصل کنند. برای تابلو استیل نیز باید متریال را با گیوتین برش زده و دور حروف چرخاند. پس از آن با استفاده از جوش لیزری یا دستگاه جوش قلع، لبه را به حروف برجسته چسباند.
اما در استفاده از چلنیوم به هیچ عنوان چالش‌های بالا را نخواهید داشت. لبه جنس چلنیوم به‌راحتی به رویه پلکسی متصل می‌شود و هیچ‌گونه نیازی به گرما یا گاز خاصی نخواهد بود. تنها چیزی که نیاز خواهید داشت، چند چسب است که می‌توانید با مخلوط کردن آن‌ها، اتصال حروف به لبه را انجام دهید.
اما این‌همه داستان نیست. چراکه انعطاف بالای چلنیوم، عمل نصب را بسیار راحت کرده است. انعطاف بالای چلنیوم باعث شده که حروف را بتوان به‌آسانی دور لبه چرخاند. پس می‌توانید با سرعت بالاتری تابلو را نصب‌کرده و کار نصاب نیز آسان می‌شود.

تابلو چلنیوم را چگونه می‌سازند؟

در ساخت تابلو چلنیوم فقط از متریال چلنیوم استفاده نمی‌شود. می‌توان این کار را با ترکیبی مثل پلکسی و لبه چلنیوم انجام داد. در همین راستا، ابتدا طراح با استفاده از نرم‌افزارهای اتوکد یا کورل درایو به طراحی حروف می‌پردازد. سپس آن حروف را ولد کرده و به‌وسیله برش لیزر، لایه روی حروف را به‌دلخواه مشتری طراحی می‌کند.
از این مرحله به بعد را می‌توان بنا بر سلیقه مشتری انجام داد. از او می‌خواهیم که رنگ، ضخامت و عرض لبه چلنیوم خود را انتخاب کند تا آن را دور پلکسی چرخانده و به آن بچسبانیم. پس از این مرحله می‌توان حروف را از انواع معرفی‌شده چلنیوم مثل ستاره‌ای، دوبل و … تبدیل کرد و تابلو را ساخت.

انواع چلنیوم موجود در بازار

برندهای مختلفی مثل آلوراپید، آلوتایپ، آلومند و … وجود دارند که به تولید چلنیوم مشغول‌اند. اما آنچه مهم است اندازه عرض حروف چلنیومی است که با ابعاد ۷، ۹، ۱۰، ۱۱ و ۱۳ سانتی‌متر در بازار موجودند. مشتری می‌تواند وابسته به نیاز خود بین این ابعاد انتخاب کرده تا تابلو خود را بسازد. این ابعاد نام برده شده درواقع عمق حروف تابلو شما را مشخص می‌کند.
در رنگ‌بندی نیز تابلو چلنیوم انواعی دارد مثل طلایی، نقره‌ای، آبی، مشکی، سفید، دودی، قرمز و… که می‌توانند حق انتخاب بسیار وسیعی را به شما بدهند. در زیر می‌توانید تعدادی از تابلوهای موجود در بازار را ببینید.
ابتکاری که از طرف شرکت‌های سازنده چلنیوم شاهد بودیم، این است که برند‌های مختلف که در تولید چلنیوم نقش دارند اقدام به تولید طرح‌های برش خورده‌ای کرده‌اند که مشتری بتواند از آن‌ها برای ساخت تابلو موردنظرش الهام بگیرد. به این طرح‌های آماده لبه پانچ گفته می‌شود.
البته این را در نظر داشته باشید که چلنیوم یک فلز است و در حالت معمول نور را از خود عبور نمی‌دهد. برای حل این مشکل، روی آن اشکال و طرح‌های زیبایی را برش می‌دهند که باعث عبور نور و ساخت جلوه‌ای خاص در تابلو می‌شود. برای حفاظت از آب و خاک نیز بر روی محل برش از طلق‌های مناسب استفاده می‌شود.

 • تابلو چلنیوم ساده
 •  تابلو چلنیوم الماسی
 • تابلو چلنیوم ستاره‌ای
 • تابلو چلنیوم دوبل
 • تابلو چلنیوم ساید لایت
 •  تابلو چلنیوم سوپر ساید لایت
 • تابلو چلنیوم نوراندریک
 • تابلو چلنیوم کریستالی

تابلو چلنیوم پلکسی دوبل

از انواع تابلوهای حروف برجسته، تابلو چلنیوم پلکسی دوبل است. در ساخت این تابلو از جنس پلکسی گلاس و در دور کار از چلنیوم و پلکسی اضافه و در قسمت رویین کار از متریال پلکسی در رنگ‌های متفاوت استفاده می‌شود. معمولاً از رنگ مشکی استقبال بیشتری برای این مدل تابلو چلنیوم شده است. چلنیوم پلکسی دوبل را می‌توان به‌آسانی بر روی سنگ، چوب، MDF و … کار کرد.

تابلو چلنیوم حاشیه‌دار

در این مدل از تابلو چلنیوم که به چلنیوم حاشیه دار معروف‌اند، دور تا دور لبه چلنیوم را متریال پلکسی گلاس پوشانده و که در رنگ‌های متنوع قابل اجرا هستند. این مدل نیز به‌راحتی بر روی سنگ، چوب،MDF و… قابل اجراست.

تابلو چلنیوم ستاره‌ای حروف برجسته

تابلوهای ستاره‌ای از نوع حروف برجسته هستند و تفاوت آن‌ها با مدل معمولی در این است که چلنیوم بکار رفته در آن، نمایی درخشان‌تر از معمولی دارد. معمولاً از نور اس ام دی در این نوع چلنیوم استفاده می‌شود که با شکست از داخل، به چشم بیننده می‌رسد. این برق که به شکل چشمک زن و دارای نوری ملایم است، توجه مخاطبان را بسیار عالی جذب می‌کند.
مشتری می‌تواند برای تعبیه برش‌های متفاوت بر روی پلکسی گلاس رویه چلنیوم نظر بدهد تا تابلو آن‌گونه که می‌خواهد به رقص نور بپردازد. بر روی سوراخ‌ها نیز از طلق شفاف باکیفیت عالی کار می‌شود تا از ورود گردوغبار و آب جلوگیری شود.

لبه چلنیوم چیست و چرا باید آن را جدا کرد؟

روکش محافظ نایلونی که تا زمان ساخت و نصب حروف تابلو بر روی قسمت براق آن می‌ماند را لبه چلنیوم می‌گویند. هدف از قرار دادن لبه چلنیوم، جلوگیری از به وجود آمدن خط و خش بر روی چلنیوم است. نکته مهم در ارتباط با لبه چلنیوم این است که پس از اتمام فرایند نصب، باید توسط نصاب جدا شود. چراکه اگر این اتفاق نیوفتد، دیگر قادر نخواهید بود پس از چند روز لبه چلنیوم را جدا کنید. دلیلش این است که جنس لبه چلنیوم ممکن است از پلاستیک ضعیفی بوده و با تابش آفتاب و تماس با آب، بر روی حروف چلنیومی، جلوه‌ای زشت را ایجاد کند.
دیگر مزیتی که لبه چلنیوم دارد این است که در مدل‌های چلنیوم اسفنجی، نقش گردگیر را دارد. شرکت سازنده برای جلوگیری از ورود آب و گردوخاک این ویژگی را تعبیه کرده که با اسم الوراپید مشهور است.

تفاوت موجود بین چلنیوم اصلی و چینی

بین جنس اصلی و نمونه تقلبی (چینی) آن تفاوت زیادی وجود دارد که به‌آسانی می‌توانید متوجه آن شوید. در چلنیوم اصلی می‌توان اینگونه بیان کرد که لبه‌ها ضخیم بوده و حروف پس از ساخته‌شدن، استحکام بالایی دارند. بخصوص در مورد حروف ساخته‌شده با سایز بزرگ. دلیل استفاده از چلنیوم اصلی برای ساخت حروف بزرگ توسط تابلوسازان باتجربه نیز همین امر است.
مؤلفه بعدی که باعث شناخت جنس اصلی از فیک می‌شود، ماندگاری رنگ است. در تابلو چلنیوم اصلی هرچه که حروف در معرض نور آفتاب و باران و عوامل جوی قرار گیرند، رنگ ثابت و براق بوده و تغییری نخواهد کرد. برای یک چلنیوم اصلی باید سال‌ها بگذرد تا تغییر رنگ دهد. اما در مورد جنس فیک می‌توان گفت که لایه براق رنگی چلنیوم بسیار نازک بوده و با گذشت زمان کمی می‌تواند براثر آفتاب و باران، دچار رنگ‌پریدگی و خرابی شود.
قطر چلنیوم نیز یکی دیگر از ملاک‌های تشخیص است. در چلنیوم فیک می‌توان با فشاری بسیار اندک باعث تغییر حالت یا سوراخ شدن ورقه چلنیوم شد. درحالی که مارک اصلی بسیار مقاوم و محکم است.

نورپردازی تابلو چلنیوم

اگر قصد استفاده از هر نوع متریال چلنیوم برای تابلو خود را دارید، حتماً به مؤلفه نور نیز فکر کرده‌اید. با نورپردازی تابلو به‌وسیله نورهای مختلف مثل آل ای دی، اس ام دی و نئون می‌توانید جلوه و گیرایی تابلو چلنیوم خود را چند برابر کنید. بنا بر سلیقه و نیاز خود می‌توانید از تم رنگی بیزینس خود برای نورپردازی استفاده کرده تا حرفه‌ای‌گری را به رخ رقیبانتان بکشید. هرطور که هست، نور را فراموش نکنید!

دیگر محصولات
خرید و قیمت تابلو ترموود
تابلو چلنیوم
خرید تابلو سوئدی قیمت تابلو سوئدی
خرید تابلو لایت باکس قیمت تابلو لایت باکس
خرید و قیمت تابلو پیکسلی کارگاه تابلوسازی پاسارگاد
قیمت تابلو لاس وگاسی و خرید تابلو لاس وگاسی در تهران
خرید و قیمت تابلو استیل
خرید و قیمت تابلو کامپوزیت
کليه حقوق اين سايت متعلق به کارگاه تابلو سازی پاسارگاد می‌باشد