نقش تابلو کامپوزیت در تابلوسازی

نقش تابلو کامپوزیت در تابلوسازی

تابلو کامپوزیت به دلیل کاربرد ورق های کامپوزیت در آن و مقاومت در مقابل عوامل جوی متفاوت در صنعت تابلو سازی بسیار پرکاربرد و پرطرفدار می باشد، به همین  دلیل در عصر حاضر از متریال کامپوزیت در تابلوسازی و نمای ساختمان نسبت به متریال های دیگر بیشتر استفاده می شود. برش ورق های کامپوزیت توسط ابزارهای گوناگون انجام می شود، شیار می خورد و خمکاری آن انجام می شود و فرم های متفاوتی بر روی آنها اجرا می شود و موجب تشکیل تابلو کامپوزیت می شود. پیشنهاد شرکت تابلوسازی پاسارگاد جهت طراحی و اجرای تابلو مغازه و مکان کار شما تابلو کامپوزیت است زیرا موجب ایجاد زیبایی منحصر به فرد و جذابی خواهد شد که بیننده را مجذوب خود می کند.

 

تابلو سازی کامپوزیت

کلمه کامپوزیت ( Composite) در زبان انگلیسی به معنی ترکیب می باشد و همان گونه که از نام آن مشخص است برای ساخت اینگونه از تابلوها از ورق های کامپوزیتی که شامل دو ورق آلومینیومی، دو لایه چسب و لایه ای از پلی اتیلن می باشد استفاده می شود. این نوع از تابلوسازی از ترکیب چند متریال می باشد که مهم ترین قسمت آن آلومینیوم موجود در ورق های کامپوزیت است، به همین دلیل این تابلو را که توسط متریال ورق های کامپوزیت تولید شده اند به نام تابلو کامپوزیت معروف است. ورق های کامپوزیت موجود در تابلو کامپوزیت به شکل چند لایه و بر روی یکدیگر قرار می گیرند و با برند هایی مانند آلومکس ایران و آلوباند آمریکا، دارای کیفیت عالی و برند های متنوع دیگری در بازار وجود دارند و  دارای طیف رنگ های متنوع و وسیعی هستند و به همین دلیل موجب انتخاب آسان برای مشتریانی شده است که این نوع از تابلو را برای تابلو سر درب مغازه خود انتخاب می کنند.

پیشنهاد مطلب: ” آشنایی با تابلوسازی – تابلو استیل ” و ” سبک های طراحی تابلو مغازه ” و ” آشنایی با کارگاه تابلوسازی

 

شیوه های ساخت تابلو کامپوزیت

کامپوزیت از مدرن ترین متریال هایی است که کاربرد آن امروزه در میان معماران و طراحان دارای رواج بسیاری می باشد. این متریال به دلیل دارا بودن ویژگی هایی مانند وزن سبک (در نوع آلومینیومی آن تقریبا 5 کیلوگرم می باشد)، ضخامت کم (که به میزان 4 میلی متر است)، عایق بودن، انعطاف بالا، مقاومت در مقابل عوامل متفاوت جوی و جلال و براقیت خاص خود، موجب برآورده شدن تمامی نیاز های سازندگان خود شده است و به همین دلیل به عنوان یکی از مصالح شیک و جذاب مطرح می شود.

ورق های کامپوزیت مطابق با ضخامت آن، نوع آلیاژ آلومینیومی به کار رفته در لایه ها، نوع رنگی که در پوسته بیرونی آن استفاده می شود و مواد موجود در لایه میانی آن، موجب ایجاد تنوع بسیاری در ورق های مورد نظر می شود که هریک از انواع آن دارای کیفیت و کاربرد مشخصی می باشند. و استقبال و بهره گیری بیش از اندازه این کالا در نما و تابلو سازی نشان دهنده کیفیت مناسب و نبود هرگونه محدودیت در طراحی و اجرای این مصالح می باشد. ورق های کامپوزیت در سال ۱۹۶۹ در آلمان ابداع شد و از دو لایه آلومینیوم تشکیل می شوند که دارای ضخامت های ۵/۰ یا ۳/۰ میلیمتر می باشد و هسته ای با متریال پلاستیک و یا پلی اتیلن پر کننده که دارای ضخامت ۳ میلیمتر است در بین این دو لایه قرار داده می شود.

 

انواع کامپوزیت

·        کامپوزیت پانل: این کامپوزیت دارای ترکیبی از چندین لایه ی متفاوت و همراه با پوششی آلومینیومی می باشد که صفحات آلومینیومی در نقش روکش هسته ی پلی اتیلنی بر روی سطح آن می باشند که موجب ورقه نشدن کامپوزیت خواهند شد.

·        کامپوزیت پانل نانو: این نوع از کامپوزیت به دلیل بهره گیری از فناوری نانو، ضد آلایندگی محیط می باشد و دارای مقاومت بسیاری در مقابل آتش و عوامل نامناسب جوی است.

·        کامپوزیت پانل طیف دار: این ورق ها نیز دارای ویژگی هایی مانند تنوع در رنگ، مات و براقیت آن و همچنین خاصیت میرور بودن می باشد که در دکوراسیون داخلی، نمای خارجی و همچنین تابلوی مغازه ها به کار می رود.

 

اجزای موجود در تابلو سازی کامپوزیت

1.     آهن آلات و اتصالات مرتبط در تابلو سازی کامپوزیت

2.     ورق های کامپوزیت

3.     مصالح ویژه آب بندی و لایه های محافظ

 

تابلو کامپوزیت و نکته های اجرایی در آن

از مهم ترین موضوعات مربوط به کامپوزیت می توان به نوع کیفیت تابلو کامپوزیت اشاره کرد که خود دارای فرایندی طولانی مدت است که در ادامه چند نکته از آن بیان می شود:

یکی از گزینه های مهم در انتخاب نوع کامپوزیت می توان به ضخامت آن و الیاف نانو باندی موجود در ساختار آن اشاره کرد. در زمان حال می توان به برندهایی مانند آلوباند، آلومکس، اطلس باند، گلری باند، آلکواستون و  … اشاره کرد که دارای ضخامت های متنوعی مانند 3 میلی متر و 5 میلی متر اشاره کرد که دارای رنگ های متفاوتی می باشد.

استفاده درست از متریال، برای زیر سازی و بدنه ی تابلو سازی کامپوزیت می تواند از ویژگی های اجرایی مهم و با کیفیت در یک نوع از تابلو باشد. آب بندی و تراز کردن این نوع از تابلو از تمام جهات می تواند از مولفه های دیگر مورد استفاده در تابلو سازی کامپوزیت باشد. کاربرد فارسی بری ها و شکستگی ها در تابلوسازی کامپوزیت می تواند موجب زیبایی و جذابیت بیشتر در نمای تابلو تبلیغاتی شود.

 

ویژگی ها و مزایای تابلو کامپوزیت

برخی از ویژگی های این نوع از تابلوها عبارتند از:

نصب سریع و راحت در تابلو سازی کامپوزیت
استفاده از یک آلیاژ با وزن کم و مقاومت بالا
اتصالات درست برای هر نوع از زیرسازی
دارای تنوع بسیار در طرح تابلو سازی کامپوزیت و قیمت آن
دوام در مقابل عوامل متفاوت محیطی مانند رطوبت و اشعه ماوراء بنفش
دارای عمر بالا
عایق حرارتی مناسب
ضد حریق به علت بالا بودن مقاومت گرمایی آن
در صورت بروز آتش سوزی به علت عدم دارا بودن CFC در ساختار شیمیایی آنها، گاز های سمی و تخریب کننده لایه اوزون را آزاد نخواهد کرد.
تابلو کامپوزیت ضد زنگ می باشد (به علت کاربرد فلز آلومینیوم در ساختار آن)

 

مدت زمان نصب در تابلو سازی کامپوزیت

تمام مراحل موجود در پروژه تابلو سازی از طراحی تا اجرای آن نیاز به زمان دارد که می تواند بسته به نوع طرح مورد نظر، متریال استفاده شده در آن و ابعاد آن به مشتریان اعلام شود که این مراحل در زمینه تابلو سازی کامپوزیت نیز صدق میکند. بیشتر پروژه های موجود در نمای کامپوزیت مطابق با طرح انتخاب شده، به آهن کشی و همچنین اسکلت بندی نیاز دارند که برای ایجاد استحکام ورق های کامپوزیت می باشد. البته نوع اجرای مورد نظر مانند فیکس، هنگ و روش های دیگر می تواند موجب ایجاد تغییر در نوع آهن کشی آن شود. به طور مثال، تابلو سازی کامپوزیت به صورت فیکس نیاز به زمان بیشتری در برابر روش اچ و ال دارد و یا روش های اجرایی دیگر مانند ایجاد فرم های متفاوت در تابلو سازی کامپوزیت نیز به زمان بیشتری در  مقابل نوع ساده آن نیاز دارد.

 

قیمت تابلو سازی کامپوزیت

ابعاد ورق کامپوزیت تقریبا 3.20 در 1.25 متر است و قیمت تابلو سازی کامپوزیت مطابق با متر مربع و ورق مورد نظر محاسبه می شود. کامپوزیت ها دارای برندهای متنوعی می باشند که در رنگ ها و ضخامت های متفاوتی عرضه می شود و دارای انواع نانو و معمولی است که قیمت گذاری تابلو سازی با توجه به موارد ذکر شده تفاوت دارد. همچنین نوع روش های اجرایی مورد استفاده در تابلو سازی کامپوزیت از عوامل مهم دیگر در قیمت آن می باشد.

شرکت تابلوسازی پاسارگاد دارای سابقه ای بی نظیر در زمینه ی انواع تابلوهای تبلیغاتی و تابلو مغازه می باشد و می توانید با اطمینان کامل طراحی تا اجرای تابلو سازی کامپوزیت خود را به تیم متخصص و حرفه ای تابلوساز برتر ایران بسپارید.

 

فهرست موبایل