نئون پلاستیک

تابلو پلکسی گلاس چیست و چه کاربردی دارد؟

این روزها از هر 100 تابلو مغازه، شاید 60 مورد از آنها را تابلوهای پلاستیک یا همان تابلو پلکسی گلاس تشکیل داده‌اند. تابلو‌های پلکسی که برخی آنها را به نام تابلو پلاستیک می‌شناسند، یکی از محبوب‌ترین و البته قدیمی‌ترین تابلوهای مغازه محسوب می‌شوند و در سطح جهانی شهرت بسیار زیادی را به دست آورده‌اند. اما تابلو پلکسی چیست و چه تفاوتی با پلاستیک دارد؟ آیا تابلو پلکسی گلاس همان تابلو پلاستیک است؟ اصلا چطور باید یک تابلو پلکسی ساخت و تابلو پلکسی از چه متریالی به وجود می‌آید؟ در بازار امروز ما، تابلو پلکسی گلاس تنوع بسیاری زیادی دارد. این تنوع شاید در نگاه اول به نفع مشتری باشد. اما اگر بخواهید کمی در این بازار وسیع کنکاش کنید و به دنبال یافتن قسمت‌های مبهم آن باشید، قطعا کاملا سردرگم خواهید شد و نمی‌توانید انتخاب صحیحی انجام دهید. در این مقاله ما قصد داریم تا شما را به صورت کامل با تابلو پلکسی گلاس آشنا کنیم تا بتوانید همانند یک کارشناس، در مورد این نوع تابلو‌ها اظهار نظر کنید. پس با ما همراه باشید.

 

پلکسی گلاس چیست و تابلو پلکسی گلاس از کجا به وجود آمده است؟

بسیاری از افراد، تابلو پلکسی گلاس را تابلو پلاستیک نیز خطاب می‌کنند. اما این کاملا اشتباه است. زیرا در حقیقت پلکسی گلاس نوعی کامپوزیت محسوب می‌شود که از ترکیب پلاستیک و شیشه به وجود آمده. برای اولین بار در سال 1928 میلادی، پلکسی گلاس، این کامپوزیت کاربردی، تولید شد و حدود پنج سال طول کشید تا به تولید انبوه برسد و در سطح جهانی شهرت پیدا کند. بد نیست بدانید که کامپوزیت پلکسی گلاس در انتهای حکومت پهلوی اول وارد بازار ایران شد و به سرعت جایگاه خود را در دنیای تابلوسازی پیدا کرد. پلکسی گلاس که درخششی همانند شیشه و مقاومتی همانند پلاستیک داشت، به سرعت طرفداران بسیار زیادی را جذب خود کرد و به همین خاطر تبدیل به یکی از رایج‌ترین انواع تابلوهای مورد استفاده در ایران شد.

در سال‌های ابتدایی، تابلوهای پلکسی، فاقد هر گونه نورپردازی بودند. اما به تدریج با روی کار آمدن لامپ‌های نئون، از نئون برای نورپردازی تابلوهای پلکسی استفاده کردند و آن را به نام تابلوهای پلکسی نئون شناختند. جالب است بدانید که هنوز هم برخی از تابلوسازهای قدیمی، این نوع تابلو را به نام تابلوهای پلکسی گلاس می‌شناسند. اما این روزها از روش‌های متعددی برای نورپردازی و ایجاد طرح‌های متنوع در تابلوهای مغازه استفاده می‌شود و دنیای پلکسی نیز به کل دگرگون شده است.

 

آشنایی با انواع مختلف پلکسی گلاس به زبان ساده

·         تابلو پلکسی ساده

تابلو پلکسی ساده، فاقد هر گونه طرح اضافه است و کاملا ساده بر سردرب مغازه‌ها نصب می‌شود. این نوع تابلو با وجود سادگی، ظاهری بسیار شیک دارد و می‌تواند نمای بسیار زیبایی را به مغازه شما هدیه دهد.

·         تابلو پلکسی کریستال

مدتی است که از مواد کریستالی در ترکیب با حروف برجسته تابلوهای مغازه استفاده می‌کنند تا با کمک پدیده شکست نور، منظره بسیار زیبایی را خلق کنند. کریستال‌ها دارای رنگ‌های مختلفی هستند اما جالب است بدانید که همه آنها به صورت طبیعی سفید بوده و معمولا با رنگ‌های متنوع، رنگ آمیزی می‌شوند. نحوه استفاده از کریستال در تابلو‌های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال در انواع تابلو کنشکاف می‌توان کریستال را با رزین روی حروف چسباند یا در انواع لبه هندی، کریستال از پشت روی کار چسبیده می‌شود که هم تمیزتر و هم زیباتر است.

·         تابلو پلکسی کنشکاف و لبه هندی

با توجه به نحوه اتصال لبه پلکسی به رویه اصلی کار، انواع تابلو پلکسی کنشکاف و لبه هندی به وجود می‌آیند. تابلوهای کنشکاف، انواع معمولی تابلوهای پلکسی محسوب می‌شوند. این نوع تابلوها یک فرو رفتگی حدود یک تا سه سانتی متری دارند و به همین خاطر آنها را با نام تابلو کنشکاف می‌شناسند. اما در انواع لبه هندی، این لبه اصلا وجود ندارد و سطح لبه پلکسی با رویه پلکسی کاملا یکنواخت است. ساخت این لبه بسیار سخت است و کمتر کسی می‌تواند از پس آن بر آید. به همین خاطر تابلو پلکسی لبه هندی بسیار گران قیمت است.

·         تابلو پلکسی دوبل

در برخی مواقع که تم سازمانی کسب و کار‌های مختلف، تیره یا مشکی باشد، برای عبور دادن نور به ناچار باید از پلکسی دوبل استفاده کرد. در این روش، ابتدا حروف با پلکسی دوغی نازک برش داده می‌شوند. سپس دقیقا همان فونت با قطر قلم کمتر بر روی پلکسی تیره یا مشکی برش داده شده و روی پلکسی دوغی رنگ قرار داده می‌شود. به این طریق، حدود یک تا سه سانتی متر، بین پلکسی دوغی و پلکسی تیره فاصله ایجاد شده و نور از همان لبه بیرون می‌زند و نمای بسیار زیبایی را ایجاد می‌کند.

·         تابلو پلکسی ستاره‌ای و الماسی

در ساخت تابلو پلکسی ستاره‌ای یا الماسی، دقیقا همانند تابلو پلکسی دوبل، از دو لایه پلکسی شامل یک پلکسی ضخیم رنگی و یک پلکسی نازک دوغی استفاده می‌کنند و آنها را روی هم می‌چسبانند. اما با این تفاوت که روی پلکسی ضخیم را با دستگاه CNC سوراخ‌هایی به شکل دایره‌ ( الماسی) یا ستاره‌ ( ستاره‌ای) ایجاد می‌کنند تا نور از پلکسی دوغی عبور کرده و از داخل این حفره‌ها به بیرون بتابد و به این ترتیب منظره‌ای همانند درخشش الماس یا درخشش ستارگان در دل شب ایجاد کند. این طرح کاملا حاصل دست هنرمندان ایرانی است.

 

دلیل محبوبیت تابلو پلکسی گلاس چیست؟

·     از تابلو پلکسی می‌توان برای ساخت کوچک‌ترین حروف یا بزرگ‌ترین حروف نیز استفاده کرد و محدودیتی در آن وجود ندارد.

·         طرح‌های بسیار زیادی را می‌توان با تابلو پلکسی اجرا کرد.

·         تابلو پلکسی نورپردازی بسیار عالی و خیره کننده‌ای دارد.

·         تابلو پلکسی بسیار سبک است.

·         تابلو پلکسی دارای رنگ بندی بسیار زیادی است.

·         بر روی تابلو پلکسی می‌توان طرح‌های زیادی ایجاد کرد.

·         تابلو پلکسی ظاهری بسیار شیک و لوکس دارد.

·         تابلو پلاستیک همه پسند است.

·         قابل استفاده برای ساخت لوگو

 

تابلو پلکسی گلاس برای چه مشاغلی مناسب است؟

تقریبا از تابلو پلکسی می‌توان برای هر کسب و کاری استفاده کرد. همانطور که اشاره کردیم، تابلو پلاستیک یا همان تابلو پلکسی، یک نوع تابلو همه پسند است و هر نوع سلیقه‌ای را پوشش می‌دهد. به همین خاطر، قطعا محدودیتی در استفاده از انواع تابلو پلکسی وجود ندارد. پس شما می‌توانید در هر شغلی، با خیال راحت از تابلو پلکسی استفاده کنید. اما استفاده از تابلو پلکسی در مشاغل زیر بیشتر توصیه می‌شود:

·         فست فود

·         پوشاک و مزون

·         مغازه‌های کودک

·         مغازه‌های داخل مجتمع‌های تجاری و پاساژها

·         مدارس

·         مهد کودک ها

·         ساختمان پزشکان

·         تابلوی مخصوص پزشکان و دندانپزشکان

·         دفتر اسناد رسمی

·         دفتر وکلای حقوقی

·         باشگاه‌های ورزشی

 

قیمت تابلو پلکسی گلاس چطور محاسبه می‌شود؟

قیمت تابلو پلکسی به صورت مستقیم با نحوه کار تابلوساز، نوع ورق پلکسی گلاس، ضخامت آن و نوع ساخت آن در ارتباط است. این یعنی در درجه اول، شما باید مهارت تابلوساز را در ساخت تابلو پلاستیک یا همان تابلو پلکسی در نظر داشته باشید. با وجود اینکه تابلو پلکسی را می‌توان یکی از انواع خیلی قدیمی تابلو مغازه در ایران دانست، اما تابلوسازهای کمی می‌توانند به صورت کاملا حرفه‌ای این تابلوها را بسازند و تحویل مشتری دهند. عدم استفاده صحیح از اتو پلاستیک یا کلروفرم، می‌تواند آکریلیک پلکسی را از بین برده و آن را تبدیل به یک طلق کاملا شکننده کند که در برابر سرما، گرما، باد و باران اصلا مقاومت ندارد. از طرفی، عدم چسباندن صحیح و اصولی لبه پلکسی به رویه حروف، باعث می‌شود تا حروف پلکسی از هم باز شوند. تابلوساز برای ساخت حروف برجسته پلکسی باید زمان و دقت زیادی به خرج دهد به همین خاطر راندمان کاری او کاهش پیدا کرده و همین مساله باعث افزایش قیمت تابلو خواهد شد.

از طرف دیگر، انواع متنوعی از ورق پلکسی با قیمت‌های مختلف در بازار وجود دارند. بهترین ورق‌های پلکسی حال حاضر بازار را باید یرلانگ، چوچن و سامپکس دانست که بسیار گران قیمت هستند. هر چقدر ضخامت ورق پلکسی استفاده شده در ساخت تابلو مغازه شما افزایش پیدا کند، ساخت تابلو سخت‌تر خواهد بود و قیمت آن نیز افزایش پیدا می‌کند. از طرفی اگر قصد سفارش تابلوهای پلکسی الماسی، پلکسی ستاره‌ای یا پلکسی دوبل را داشته باشید، قطعا باید هزینه بیشتری را پرداخت کنید. کیفیت قطعات نورپردازی نیز باعث افزایش یا کاهش هزینه تمام شده حروف برجسته پلکسی می‌شوند.

 

چه تابلو پلکسی گلاسی را باید خریداری کنیم؟  

معمولا مهم‌ترین مساله در مورد تابلو پلکسی گلاس، کیفیت ساخت آن است. برای خرید تابلو پلکسی گلاس، باید سراغ تابلوسازهای با سابقه، قدیمی و حرفه‌ای بروید. پیش از عقد قرارداد با تابلوساز، حتما رزومه کاری او را در زمینه تابلو پلکسی بررسی کنید و آنها را از نزدیک ببینید. حتما به محل اتصال لبه پلکسی با رویه پلکسی دقت کنید. در صورت وجود هر گونه خلل و فرج، در مرور زمان و به خاطر عوامل طبیعی مختلف، این اتصال باز می‌شود و تابلو شما از بین خواهد رفت. به همین خاطر حتما باید رزومه تابلوساز مورد نظر خود را بررسی کنید و از صحت آنها مطلع شوید. برای این کار تنها کافیست آدرس مغازه‌ای که تابلوساز برای آنجا تابلو نصب کرده را دریافت کنید و از نزدیک کیفیت کارهای قبلی او را مشاهده نمایید و از صاحب تابلو در مورد صحت اطلاعات او اطمینان حاصل نمایید. پس در حقیقت می‌توان گفت که مهم‌ترین مساله‌ای که باید در مورد انتخاب تابلو پلکسی یا همان تابلو پلاستیک در نظر داشته باشید، اعتبار و کیفیت کار سازنده است. به همین خاطر حتما پیش از سفارش نهایی، در مورد تابلوساز مورد نظر خود به خوبی تحقیق نمایید تا دچار مشکلات آتی نشوید و تابلو پلکسی همان دوامی که انتظار دارید را برای شما داشته باشد.

 

فهرست موبایل