طراحی تابلو مغازه

طراحی تابلو مغازه چیست و چرا یک تابلو خوب به طراحی نیاز دارد؟

هنگامی که قصد دارید برای مغازه خود یک تابلو خریداری کنید، قطعا به پارامترهای مختلفی توجه خواهید کرد. مثلا رزومه تابلوسازی مورد نظر را بررسی می‌کنید و به این مساله دقت می‌کنید که این شرکت از چه متریالی در تابلوهای خود استفاده می‌کند. اما آیا تا به حال در مورد طراحی تابلو مغازه نیز وسواس به خرج داده‌اید؟ اصلا طراحی تابلو مغازه چیست و چه نیازی به آن داریم؟ چرا باید به طراحی تابلو مغازه اهمیت داد؟ طراحی تابلو مغازه، شاید ارزان‌ترین بخش ساخت یک تابلو باشد، اما در حقیقت، مهم‌ترین بخش آن نیز محسوب می‌شود. بدون طراحی تابلو مغازه، حتی اگر طرح شما به خوبی و با بهترین متریال هم اجرا شود، باز هم شما را به هدفتان که احتمالا افزایش فروش و جلب مشتری است، نمی‌رساند. در اینجا قصد داریم تا شما را با انواع مختلف طراحی تابلو مغازه و اهمیت آن، آشنا کنیم.

 

طراحی تابلو مغازه چیست؟

متریال مورد استفاده در تابلو مغازه محدود است و شما باید بین یکی از آنها، انتخاب خود را انجام دهید. اما زمانی که صحبت از طراحی تابلو مغازه به میان می‌آید، شما می‌توانید بین طیف وسیعی از طرح‌های مختلف، طرح مورد نظر خود را انتخاب نمایید. اما آیا شما حاضر هستید که با شناسنامه و کارت ملی یک نفر دیگر زندگی کنید؟ یا اینکه دقیقا با مشخصات فردی دیگر به زندگی خود ادامه دهید؟ طراحی تابلو مغازه دقیقا به همین خاطر انجام می‌شود تا کسب و کار شما، شبیه هیچ کسب و کار دیگری نباشد. به این طریق، مشتری شما را به عنوان یک برند منحصر به فرد می‌شناسد و ارزش واقعی کسب و کارتان را درک می‌کند. پس اگر قصد دارید تا همانند یک ستاره در آسمان تیره اقتصاد امروز بدرخشید، باید حتما به دنبال ایجاد یک طرح اختصاصی باشید.

انتخاب یک طرح بین صد‌ها طرح مختلف اجرا شده شاید کار ساده‌ای باشد، اما دقیقا شما را همانند مغازه‌های اطراف‌تان می‌کند و هیچ مزیت رقابتی خاصی را ایجاد نخواهد کرد. پس شما باید با استفاده از لوگو تایپ و تایپوگرافی، طرح و فونتی اختصاصی یا حتی المانی اختصاصی را  طراحی کنید تا مثل هیچ کس نباشید. این طرح باید آنقدر زیبا و چشم گیر باشد، که مشتری را با یک نگاه، جذب کسب و کار شما کند. پس در حقیقت می‌توان گفت که یک تابلو بسیار گران قیمت و باکیفیت، بدون طرح اختصاصی، اصلا پاسخگوی نیازهای شما نخواهد بود. برخی از افراد تنها به ساخت یک تابلو باکیفیت با استفاده از متریال‌های گران ‌قیمت بسنده می‌کنند. این درحالی است که بدون طرح زیبا و اختصاصی، متریال‌های شما به تنهایی کارایی لازم را نخواهند داشت.

پیشنهاد مطلب: ” نقش تابلو کامپوزیت در تابلوسازی ” و ” آشنایی با تابلوسازی – تابلو استیل

 

چرا باید از طرح اختصاصی در تابلو مغازه استفاده کرد؟

جالب است بدانید که از نظر روانشناسی و فیزیولوژی، بدن انسان به صورت ناخودآگاه، چیزهای تکراری را احساس نمی‌کند. به عنوان مثال، افرادی که در کنار ساحل زندگی می‌کنند، به صدای موج عادت کرده و دیگر آن را نمی‌شنوند. یا حتی چشم انسان‌، می‌تواند در هر لحظه، بینی را ببیند، اما ذهن تصمیم می‌گیرد که این مساله آزار دهنده است و ترجیح می‌دهد به صورت ناخودآگاه آن را از زاویه دید ما حذف کند. این مساله در مورد تابلو مغازه و تبلیغات نیز کاملا صدق می‌کند و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای اینکه بتوانید رفتار مخاطب را بررسی کنید، بهتر است خود را جای او گذاشته و سعی کنید از دیدگاه او به مساله نگاه کنید. برای امتحان کردن این موضوع، یک بار به خیابانی شلوغ مراجعه کنید و تابلوهای مغازه‌ها را زیر نظر قرار دهید. اکثر تابلوها شبیه به هم هستند. به تدریج با دیدن چند تابلو اول، دیگر به تماشای تابلوهای تکراری تمایلی نخواهید داشت. این روند تا جایی ادامه دارد، که چشم شما به یک تابلو بسیار منحصر به فرد، عجیب و دیدنی بیافتد. قطعا شما این تابلو را جزء به جزء بررسی می‌کنید و کنجکاو خواهید شد که چه نوع کسب و کاری در اینجا مشغول به کار است.

در نتیجه، اگر قصد دارید تا توجه مخاطب را به خود جلب کنید، باید از یک تابلو مغازه با طرحی اختصاصی استفاده کنید. طرحی که مثل هیچ کس نیست و مانند اثر انگشت شما منحصر به فرد است. طرحی که قطعا مطمئن هستید مخاطب شما در هیچ جای دیگر ندیده است و با دیدن آن هیجان زده خواهد شد. این طرح باید دقیقا همانند شماره ملی شما منحصر به فرد باشد و مشتری با دیدن آن، به یاد شما بیافتد. مشتری باید بداند که این طرح به شما تعلق دارد. این مساله حتی برای گسترش کسب و کار شما نیز بسیار مناسب است. اگر با جاه طلبی و امید زیادی قصد افتتاح یک کسب و کار را دارید، حتما به ایجاد شعب مختلف نیز فکر می‌کنید. زمانی که با چندین و چند شعبه کسب و کار خود را گسترش دهید، می‌توانید از فونت و تابلو اختصاصی خود در شعب مختلف استفاده کنید و به این شکل مشتری می‌تواند با دیدن طرحی خاص، متوجه حضور شما شود و به شعبه جدید نیز اعتماد کند. پس فراموش نکنید که طرح شما باید کاملا اختصاصی و منحصر به فرد باشد تا به هدف نهایی خود، یعنی فروش بیشتر برسید.

پیشنهاد مطلب: ” سبک های طراحی تابلو مغازه ” و ” آشنایی با کارگاه تابلوسازی

 

تفاوت طراح تابلوساز با طراح گرافیست در چیست؟

بسیاری از صاحبان مشاغل، از روی عادت، به طراحان گرافیست مراجعه می‌کنند تا تابلو مغازه آنها را طراحی کنند. این دسته عزیزان نیز لطف می‌کنند و کار طراحی را انجام می‌دهند. شما برای این طراحی، هزینه زیادی پرداخت می‌کنید و فایل نهایی را به تابلوساز ارائه می‌دهید. معمولا تابلوساز نیز روی این طرح ایراد می‌گیرد یا قیمت بالایی را برای اجرای آن پیشنهاد می‌دهد. شما تصور می‌کنید که تابلوساز این کار را برای سودآوری بیشتر خود انجام می‌دهد. اما باید بدانید که طراحی تابلوسازی با طراحی گرافیک بسیار متفاوت است. طراحی باید در درجه اول به نوعی باشد که بتوان آن را ولد کرد. ولد کردن به معنای گرفتن یک خروجی خاص از طراحی است که توسط دستگاه‌های برش، قابل خواندن باشد. اما این تنها نیمی از مشکل است.

کسانی که کار طراحی تابلو مغازه را انجام می‌دهند، معمولا افرادی هستند که بر علوم خاص مثل روانشناسی فروش، روانشناسی رنگ‌ها، روانشناسی اشکال، نوع متریال مورد استفاده در تابلوسازی، نحوه ساخت حروف برجسته، قیمت انواع تابلو مغازه، شناخت موقعیت مکانی مغازه و ده‌ها علم دیگر، تسلط کافی دارند. یک طراح گرافیست تنها می‌تواند به حالت دو بعدی، یک نقش زیبا را طراحی کند. اما زمانی که از یک طراح تابلوساز بخواهید طراحی تابلو مغازه را اجرا کند، در درجه اول موقعیت مکانی مغازه شما را در نظر می‌گیرد. در مرحله بعدی، مخاطبان شما را بررسی می‌کند تا ببیند که قرار است چه دسته افرادی به مغازه شما مراجعه کنند. سپس روانشناسی مخاطبین شما را انجام می‌دهد و ترکیب رنگی خاص و اشکال منحصر به فردی را برای طراحی در نظر می‌گیرد. در ادامه، با توجه به روحیات شما و شخصیت کسب و کارتان، یک فونت اختصاصی را ایجاد می‌نماید. سپس این طرح را به صورت سه بعدی روی عکس سردرب مغازه شما قرار می‌دهد و آن را در نرم افزار طراحی سه بعدی، نورپردازی می‌کند تا تفاوت شب و روز آن مشخص باشد.

همچنین یک طراح تابلوساز، می‌تواند طرح تابلو را در قالب متریال‌های مختلف به شما نشان دهد تا بتوانید تصمیم بگیرید که نهایتا چه متریالی می‌تواند برای مغازه شما مناسب باشد. در پایان این فایل سه بعدی ذخیره می‌شود و در اختیار تابلوساز قرار می‌گیرد. تابلوساز برآورد دقیق هزینه‌ها را بر اساس یک معیار کاملا منطقی انجام می‌دهد و در نهایت ساخت حروف را به سازنده‌های مربوطه می‌سپارد. در نتیجه باید بدانید که حوزه کاری طراح گرافیست با طراح تابلوساز کاملا متفاوت است.

پیشنهاد مطلب: ” ترفندهایی ساده برای انتخاب تابلو مغازه ” و ” قدرت و تاثیر تابلوسازی

 

چند نوع طراحی در تابلو مغازه داریم؟

خوب است بدانید که به صورت کلی، در دنیای تابلوسازی امروز کشور ما، سه نوع طراحی تابلو مغازه داریم که در اینجا  شما را با هر سه نوع طراحی آشنا خواهیم کرد.

طراحی کلیشه
در جایگاه اول، طراحی تابلو مغازه کلیشه‌ای قرار دارد. در این طراحی، معمولا نیاز به طراح تابلوساز نیست. خود تابلوساز تنها با در دست داشتن یک لپ تاپ ساده، به مشتری مراجعه می‌کند و چند نمونه کار مختلف را به او نشان می‌دهد. نمونه کارها، همگی دارای فونت سیستمی تعریف شده و کلیشه‌ای هستند. به همین خاطر نیاز به طراحی دو بعدی در نرم افزار کورل یا اتوکد نیست. در این حالت، برای سفارش تابلو مغازه ، ابتدا باید متریال و نوع تابلو خود را انتخاب کنید. سپس فونت خود را انتخاب خواهید کرد و نوشته‌ای که قرار است بر روی تابلو مغازه شما قرار بگیرد را به تابلوساز اعلام می‌کنید. تمام این مراحل در کمتر از یک ساعت انجام می‌شوند و شاید مشتری از این بابت خوشحال باشد و این مساله را دال بر حرفه‌ای بودن تابلوساز بداند. اما باید گفت که این نوع طراحی، طراحی کلیشه‌ای است و انگار شما با هویت یک کسب و کار دیگر، کسب و کار خود را احداث می‌کنید. در ضمن، در اکثر مواقع، برای طراحی کلیشه‌ای اصلا نباید هزینه جداگانه‌ای پرداخت کنید.

 

طراحی حرفه‌ای تابلوسازی

طراحی حرفه‌ای تابلوسازی دقیقا همان چیزی است که در بخش قبل به آن اشاره کردیم . این یعنی یک طراح به صورت اختصاصی و انحصاری طراحی تابلو مغازه شما را  انجام می‌دهد و در این زمینه تخصص دارد. همان طور که گفتیم، طراحان تابلوساز بر علوم مختلف مثل روانشناسی، شناخت متریال، شناخت انواع حروف برجسته و تحلیل موقعیت مکانی مغازه، تسلط دارند و می‌توانند یک طرح سه بعدی کاملا واقعی از طرح نهایی پروژه را به شما ارائه دهند تا دیگر لازم نباشد طرح نهایی را در ذهن خود تجسم کنید.

 

طراحی آنلاین تابلو مغازه

در حال حاضر برخی از تابلوسازی‌های فعال کشورمان، همانند شرکت تابلوسازی پاسارگاد ، سیستم طراحی تابلو مغازه را ایجاد کرده‌اند تا کسانی که به دنبال تسریع زمان سفارش و ساخت تابلو مغازه خود هستند، بتوانند به هدف خود برسند. در این سیستم طراحی، شما می‌توانید نوشته خود را وارد نمایید، نوع متریال، نوع پس زمینه و نوع حروف برجسته را نیز مشخص کنید. سپس در آخر می‌توانید قطر قلم و نوع فونت را انتخاب کرده و سفارش خود را در لحظه ارسال کنید.

 

فهرست موبایل