سبک های جدید تابلو سازی

معرفی سبک های جدید تابلو سازی

در تابلوسازی روش ها و سبک های بسیار متنوعی وجود دارد، زیرا مساله تابلو سازی همان طور که در مقالات سایت تابلوسازی پاسارگاد اشاره کردیم مساله ایی خلاقانه و هنری است به همین دلیل یک خالق اثر ، میتواند خلاقیت بخرج داده و اثری جدید و متفاوت ارائه دهد.

در زیر به سبک های جدید تابلوسازی اشاره شده است:

تابلوسازی

تابلوسازی

 

· تابلو چلنیوم ساید لایت و سوپر ساید لایت

چلنیوم از جنس فلز است و نور را از خود عبور نمی‌دهد. به همین خاطر، برای زیبایی بیشتر کار و نور پردازی از حاشیه حروف، آن را با لیزر برش می‌دهند. به این نوع لبه چلنیوم، لبه چلنیوم پانج، ساید لایت و سوپر ساید لایت گفته می‌شود. هر چقدر قطر پانچ بیشتر باشد، نور بیشتری از آن خارج می‌شود و به همین خاطر این نوع تابلوسازی جلوه بیشتری نیز دارد.

 

· تابلو چلنیوم الماسی

تابلو چلنیوم الماسی نوع خاصی از تابلو چلنیوم به شمار می‌آید که کاملا ساخته دست هنرمندان تابلوساز کشورمان است. در این روش، دو لایه پلکسی روی هم قرار می‌گیرند و بر پلکسی رویه کار، برش‌های ریزی زده می‌شود تا نور از آن عبور کند. به این طریق زمانی که از رو به رو به تابلو نگاه می‌کنید، عبور نور از حفره‌های ایجاد شده، باعث می‌شود که حروف همانند الماسی در دل شب بدرخشند.

 

· تابلو چلنیوم ستاره‌ای

تابلو چلنیوم ستاره‌ای دقیقا مشابه تابلو چلنیوم الماسی ساخته می‌شود. اما در این روش، بر پلکسی رویه کار، برش‌هایی شبیه ستاره زده می‌شود. به این شکل زمانی که از رو به رو به تابلو نگاه می‌کنید، حروف درخشش بی‌نظیری خواهند داشت.

 

· تابلو چلنیوم دوبل

تابلو چلنیوم دوبل بیشتر مخصوص افرادی است که قصد دارند از حروف برجسته مشکی استفاده کنند. نور از پلکسی مشکی عبور نمی‌کند. به همین خاطر از پلکسی دوغی رنگ به عنوان زمینه کار استفاده می‌شود و پلکسی تیره را با قطر قلم کمتر روی آن قرار می‌دهند. به این شکل، نور از حد فاصل بین لبه حروف برجسته و لبه خارجی پلکسی تیره، از پلکسی دوغی رنگ بیرون می‌زند و یک لبه باریک را ایجاد می‌کند، این نوع تابلو مغازه بسیار زیبا و تماشایی است.

 

· تابلو چلنیوم نوراندریک

تابلو چلنیوم نوراندریک را برخی به نام تابلو چلنیوم نور مخفی می‌شناسند. در این نوع تابلو مغازه ، با تعدادی اسپیسر، حدود چهار سانتی متر بین حروف برجسته و زمینه تابلوسازی فاصله ایجاد می‌کنند و پشت حروف را نورپردازی می‌نمایند. به این ترتیب حتی زمینه کار شما نیز دارای نورپردازی بسیار زیبایی خواهد بود.

 

· تابلو چلنیوم کریستالی

تابلو چلنیوم کریستالی را باید یکی از جذاب‌ترین تابلوهای چلنیوم دانست. در این نوع تابلو، کریستال‌های سفید یا رنگی را با استفاده از رزین، پشت یا روی پلکسی می‌چسبانند. به این شکل در حروف برجسته، شکست نور ایجاد می‌شود و نمایی منحصر به فرد خواهد داشت.

 

· تابلو استیل نوراندریک یا همان نور مخفی

همانطور که اشاره کردیم، استیل قادر نیست نور را از خود عبور دهد. به همین خاطر تابلوسازها از روش‌های مختلف برای نورپردازی آن استفاده می‌کنند. یکی از این روش‌ها، نورپردازی نوراندریک یا همان نور مخفی است. در این روش تابلوسازی ، با استفاده از چند اسپیسر سه تا پنج سانتی متری، بین حروف برجسته و زمینه تابلو، فاصله ایجاد می‌کنند. سپس درون حروف برجسته استیل را SMD رو به بیرون قرار می‌دهند تا نور بر روی زمینه کار متمرکز شود. این کار نور را به صورت گسترده روی زمینه تابلو منتشر می‌کند و ظاهری بسیار زیبا را ایجاد خواهد کرد.

تابلوسازی تابلو استیل

تابلوسازی تابلو استیل

· تابلو استیل با لبه پلاستیک

در قسمت قبل اشاره کردیم که این نوع نور پردازی، گسترده است و اصلا تمرکز ندارد. اگر شما قصد داشته باشید تا نور را دقیقا دور حروف متمرکز کنید، باید یک لبه یک سانتی متری PVC دور حروف قرار دهید تا نور از این لبه پلاستیک که به آن کانتور گفته می‌شود، به بیرون تابیده شود. به این طریق نور از حالت پراکنده و گستردگی خارج شده و شکلی متمرکز و زیبا پیدا می‌کند.

 

· تابلو استیل رینگی

برای نورپردازی چه روشی بهتر از اینکه روی حروف را برش دهند تا نور از آن به بیرون تابیده شود؟ در روش استیل رینگی، روی حروف برجسته تابلو استیل را برش می‌دهند و یک لبه یک تا سه سانتی متری از آن را باقی می‌گذارند. سپس همان حروف را با قطر قلم کمتر از جنس پلکسی دوغی نازک می‌سازند و این استیل رینگی را روی آن قرار می‌دهند. به این طریق، ترکیب زیبایی از استیل و پلاستیک به وجود می‌آید که نورپردازی خیره کننده و ظاهری تماشایی دارد. روش ساخت تابلو استیل رینگی بسیار سخت و زمان‌بر است و در ساخت آن از استیل و پلکسی استفاده می‌شود که هر دو گران قیمت هستند.

 

· تابلو استیل با لبه پلاستیک

تابلو استیل با لبه پلاستیک نوعی دیگر از روش ساخت تابلو استیل محسوب می‌شود که روش تابلوسازی آن نسبتا مشابه استیل رینگی است. اما با این تفاوت که در این روش، روی استیل برش خورده نمی‌شود و نورپردازی از کنار حروف انجام می‌گیرد. اساسا در این روش یک بار حروف استیل ساخته می‌شود و سپس با قطر قلم کمتر، حروف پلاستیک ساخته خواهند شد و روی یکدیگر نصب می‌شوند. این نوع تابلو نیز همانند تابلو استیل رینگی به دلیل استفاده هم زمان از پلکسی و استیل، تابلو مغازه گران قیمتی به شمار می‌آید.

 

· تابلو پلکسی ساده

تابلو پلکسی ساده، فاقد هر گونه طرح اضافه است و کاملا ساده بر سردرب مغازه‌ها نصب می‌شود. این نوع تابلو مغازه با وجود سادگی، ظاهری بسیار شیک دارد و می‌تواند نمای بسیار زیبایی را به مغازه شما هدیه دهد.

تابلو پلکسی - تابلوسازی

تابلو پلکسی – تابلوسازی

· تابلو پلکسی کریستال

مدتی است که از مواد کریستالی در ترکیب با حروف برجسته تابلوهای مغازه استفاده می‌کنند تا با کمک پدیده شکست نور، منظره بسیار زیبایی را خلق کنند. کریستال‌ها دارای رنگ‌های مختلفی هستند اما جالب است بدانید که همه آنها به صورت طبیعی سفید بوده و معمولا با رنگ‌های متنوع، رنگ آمیزی می‌شوند. نحوه استفاده از کریستال در تابلو‌های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال در انواع تابلو کنشکاف می‌توان کریستال را با رزین روی حروف چسباند یا در انواع لبه هندی، کریستال از پشت روی کار چسبیده می‌شود که هم تمیزتر و هم زیباتر است.

 

· تابلو پلکسی کنشکاف و لبه هندی

با توجه به نحوه اتصال لبه پلکسی به رویه اصلی کار، انواع تابلو پلکسی کنشکاف و لبه هندی به وجود می‌آیند. تابلوهای کنشکاف، انواع معمولی تابلوهای پلکسی محسوب می‌شوند. این نوع تابلوها یک فرو رفتگی حدود یک تا سه سانتی متری دارند و به همین خاطر آنها را با نام تابلو کنشکاف می‌شناسند. اما در انواع لبه هندی، این لبه اصلا وجود ندارد و سطح لبه پلکسی با رویه پلکسی کاملا یکنواخت است. ساخت این لبه بسیار سخت است و کمتر کسی می‌تواند از پس آن بر آید. به همین خاطر تابلو پلکسی لبه هندی بسیار گران قیمت است.

 

· تابلو پلکسی دوبل

در برخی مواقع که تم سازمانی کسب و کار‌های مختلف، تیره یا مشکی باشد، برای عبور دادن نور به ناچار باید از پلکسی دوبل استفاده کرد. در این روش تابلوسازی ، ابتدا حروف با پلکسی دوغی نازک برش داده می‌شوند. سپس دقیقا همان فونت با قطر قلم کمتر بر روی پلکسی تیره یا مشکی برش داده شده و روی پلکسی دوغی رنگ قرار داده می‌شود. به این طریق، حدود یک تا سه سانتی متر، بین پلکسی دوغی و پلکسی تیره فاصله ایجاد شده و نور از همان لبه بیرون می‌زند و نمای بسیار زیبایی را ایجاد می‌کند.

 

· تابلو پلکسی ستاره‌ای و الماسی

در ساخت تابلو پلکسی ستاره‌ای یا الماسی، دقیقا همانند تابلو پلکسی دوبل، از دو لایه پلکسی شامل یک پلکسی ضخیم رنگی و یک پلکسی نازک دوغی استفاده می‌کنند و آنها را روی هم می‌چسبانند. اما با این تفاوت که روی پلکسی ضخیم را با دستگاه CNC سوراخ‌هایی به شکل دایره‌ ( الماسی) یا ستاره‌ ( ستاره‌ای) ایجاد می‌کنند تا نور از پلکسی دوغی عبور کرده و از داخل این حفره‌ها به بیرون بتابد و به این ترتیب منظره‌ای همانند درخشش الماس یا درخشش ستارگان در دل شب ایجاد کند. این طرح کاملا حاصل دست هنرمندان ایرانی است.

 

· تابلو وگاسی از جنس آهن

تابلو وگاسی آهنی در حقیقت همان نسخه اول تابلوهای وگاسی دهه 60 میلادی هستند. این تابلوها را باید اصیل‌ترین نوع تابلو وگاسی دانست که از جنس آهن ساخته می‌شوند و وزن بسیار زیادی نیز دارند. برای ساخت این نوع تابلو مغازه ، ابتدا طرح را به صورت دو بعدی در نرم افزارهای طراحی کورل یا اتوکد ایجاد می‌کنند و با ولد کردن آن، آهن را آماده برش آب می‌کنند. برای برش حروف وگاسی آهنی، از دستگاه واتر جت یا همان برش آب استفاده می‌شود. پس از برش زدن کف حروف، لبه‌های آن را نیز به میزان مورد نظر برش می‌زنند و در صورت نیاز آن را خم می‌کنند. در مرحله نهایی نیز لبه به کفه حروف وگاسی جوش خورده می‌شود و حالا حروف آماده نورپردازی خواهند بود. شما می‌توانید این حروف را با رنگ مخصوص ماشین رنگ کنید تا سالیان سال بدون هیچ گونه رنگ پریدگی، عملکرد مفیدی داشته باشند.

 

تابلو وگاسی - تابلوسازی

تابلو وگاسی – تابلوسازی

· تابلو وگاسی از جنس پلکسی

با ظهور پلکسی گلاس در دنیای تابلوسازی ، این صنعت به صورت کامل دگرگون شد. البته باید گفت که تابلوهای پلکسی گلاس جزء قدیمی‌ترین تابلوهای موجود در تمام جهان هستند و حدود 80 سال قدمت دارند. تابلو وگاسی آهنی وزن زیادی دارند و ظاهر آنها کمی خشن و زمخت است. به همین خاطر، تابلوسازها تصمیم گرفتند تا با استفاده از کمی چاشنی خلاقیت، از پلکسی گلاس به جای آهن استفاده کنند. پلکسی گلاس قابلیت انعطاف پذیری بیشتری داشته و وزن بسیار کمتری نیز نسبت به آهن دارد اما در عین حال قیمت آن بیشتر است و ساخت آن نیاز به تخصص زیادی دارد. برای ساخت این حروف ابتدا طرح را به صورت دو بعدی در نرم افزارهای کورل و اتوکد ایجاد می‌کنند و در نهایت با ولد کردن طرح، پلکسی آماده برش لیزر خواهد شد. پس از برش لیزر کفه حروف، لبه آنها نیز برش داده می‌شود و با دستگاه اتو شکل خواهند گرفت. در نهایت با استفاده از کلروفرم لبه به کفه متصل خواهد شد.

· تابلو سوئدی

با وجود تمام زیبایی و محبوبیتی که تابلو سوئدی دارد، فاقد گونه‌های متنوع هستند. در حقیقت تابلوهای سوئدی تنها از پلکسی و آلومینیوم ساخته می‌شوند و تنها تفاوت در رنگ‌بندی پلکسی، تنوع را برای این نوع تابلو به ارمغان می‌آورد. حروف سوئدی از نظر ظاهری شباهت بسیار زیادی به حروف چلنیوم دارند. در حقیقت برای ساخت حروف برجسته، به دو قسمت مختلف رویه کار و لبه کار نیاز است.

 

· تابلو وکیوم

تابلو وکیوم در حقیقت برای تمامی مشاغل مناسب خواهد بود. تمام افرادی که به دنبال یک تابلو زیبا، امروزی، خاص، منحصر به فرد و چشم گیر هستند اما از نصب تابلوهای پر زرق و برق خودداری می‌کنند، می‌توانند تابلو وکیوم را به عنوان تابلو مغازه خود انتخاب کنند. خوشبختانه انواع مختلف ترکیبی تابلو وکیوم با استیل رینگی، لبه پلاستیک، آهن رینگی و یا بدون لبه برای سلیقه‌های مختلف به بازار عرضه شده‌اند و هر کس با توجه به نیاز و سلیقه خود می‌تواند یکی از آنها را انتخاب نماید.

 

· تابلو لایت باکس

بدون تردید، تابلوی هر فروشگاه یا کسب و کار بازتاب دهنده ماهیت و شخصیت برند مربوطه می باشد. تابلو لایت باکس نیز از این قاعده مستثنا نبوده و برای بیشتر درخشیدن کسب و کار افراد در میان رقبا، کمک شایانی می نماید. از انواع تابلو لایت باکس می توان به لایت باکس ال ای دی، لایت باکس آلومینیومی، لایت باکس کریستالی و لایت باکس تبلیغاتی اشاره نمود.

فهرست موبایل