راهنمای سفارش تابلو چلنیوم

راهنمای سفارش تابلو چلنیوم

معرفی تابلو چلنیوم

برای هرکاری از شیوه ها و وسایل مختلفی استفاده می شود . بیشتر شرکت ها ، فروشگاه ها و هر آن چه که نیازمند تبلیغات گسترده باشند ، برای تبلیغ کار خود از تابلو مخصوص این کار یعنی تابلو چلنیوم استفاده می کنند . در ساخت این نوع تابلوها از حروف های برجسته معمولا استفاده می گردد و به طور کلی تابلو چلنیوم از دو بخش تشکیل شده است که یک بخش آن تابلو کامپوزیت و بخش دیگر آن حروف برجسته چلنیوم می باشد . برای نمایش بهتر حروف چلنیوم بر روی تابلوها ، معمولا از لامپ های ال ای دی استفاده می گردد . در ترکیب ساخت تابلو چلنیوم از فلزات سبکی مانند استیل و آلومینیوم استفاده می گردد ، زیرا این فلزات دچار تغییر رنگ ، زنگ زدگی و جذب گرد و خاک به خود نمی شوند و عمر طولانی تری نسبت به بقیه فلزات دیگر دارند . هر تابلو چلنیوم شامل بخش های مختلفی می باشد:

لبه تابلو چلنیوم : هر تابلو چلنیوم دارای یک لبه می باشد که عمق هر لبه بین هفت تا یازده سانتیمتر می باشد . همچنین بر روی لبه هر تابلو نوار و لایه ای اسفنجی وجود دارد که مانع ورود آب و گرد و غبار به داخل تابلوچلنیوم و حروف برجسته می شود . البته نوع جدیدی از این نوع تابلوها که امروزه طراحی می شود ، دارای لبه یک سانتیمتری می باشد .

طلق پلکسی : این طلق وظیفه ای که بر عهده دارد این است که نور ال ای دی را در داخل حروف پخش نماید و باعث ایجاد روشنایی گردد .

لامپ اس ام دی : از این نوع لامپ معمولا برای روشنایی در داخل حروف برجسته به کار رفته در تابلو چلنیوم استفاده می گردد .

ورق پی وی سی : این نوع  ورقه را به عنوان یک سطح  برای نصب لامپ های اس ام دی در تابلو چلنیوم استفاده می کنند .

 

اگر به دنبال تابلوسازی حرفه ای برای ساخت تابلو مغازه خود هستید پیشنهاد میکنم این مطلب را بخوانید: مهارت های خاصی که یک تابلوساز باید داشته باشد

جهت آشنایی با طراحی تابلو مغازه و سبک های مختلف تابلوسازی این مطلب را بخوانید: طراحی تابلو مغازه و سبک های مختلف تابلوسازی

 

راهنمای سفارش تابلو چلنیوم

راهنمای سفارش تابلو چلنیوم

 

مراحل ساخت تابلو چلنیوم

برای ساخت تابلو چلنیوم مراحلی طی می گردد که این مراحل به شرح زیر می باشند :

ابتدا برای تابلو چلنیوم یک دور فلزی ایجاد می گردد و حروفی که قرار است به صورت برجسته بر روی تابلو نصب گردند ، ابتدا در برنامه مخصوص به خود که کرل دراو نام دارد ، طراحی می گردند ، سپس حروف طراحی شده به کمک اشعه های لیزر بر روی یک ورقه از جنس پلکسی گلس نصب می شوند ، بعد از این کار لبه چلنیوم نیز بر روی صفحه پلکسی گلس چسبانده می شود . بیشتر طراحی ها در ساخت تابلو چلنیوم به کمک برنامه های کامپیوتری انجام می گیرد . بعد از انجام مراحل ذکر شده می بایست لبه های حروف و چلنیوم را به صفحه پلکسی گلس بچسبانند که برای این کار معمولا از چسب مخصوص به این کار و اسپری استفاده می گردد . بعد از این که حروف چلنیوم ساخته شد ، به سراغ ورقه های پی وی سی برای زیر سازی تابلو چلنیوم می روند چرا که این ورقه قابلیت این را دارند که حروف ساخته شده چلنیوم بر روی آن ها نصب گردد و معمولا برای این کار حروف ساخته شده از جنس چلنیوم بر روی ورقه های پی وی سی قرار می گیرد و به اندازه حروف برش داده می شود . بعد از این مراحل برای نصب سیستم روشنایی در داخل حروف از لامپ های اس ام دی استفاده می گردد که هم نور زیادی ایجاد می نمایند و هم طول عمر بیشتری دارند و در برابر ضربه بسیار مقاوم هستند.

 

نکاتی که باید در ساخت تابلو چلنیوم در نظر گرفت

تابلو چلنیوم دارای ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فردی نسبت به دیگر تابلو مغازه می باشد که از جمله این ویژگی ها می توان موارد زیر را ذکر نمود :

1 . گسترده شدن استفاده از تابلو چلنیوم نسبت به دیگر تابلوهای تبلیغاتی

2 . بیشتر بودن تنوع رنگ ها و اندازه ها در این نوع تابلوها

3 .  بالا بودن کیفیت تابلو چلنیوم

4 . مقاوم بودن تابلو چلنیوم در برابر گرما ، سرما ، نفوذ آب و گرد و خاک

5 . وجود لبه اسفنجی در تابلو چلنیوم برای جلوگیری از هرگونه ورود گرد و خاک و آب

6 . وجود یک روکش از جنس نایلون بر روی حروف برجسته چلنیوم برای جلوگیری از هر گونه خط و خش بر روی تابلو و حروف آن .

7 . از جمله موارد تنوع تابلو چلنیوم نسبت به دیگر تابلوهای تبلیغاتی ، این است که این تابلو در رنگ های مختلف جیوه ای ، طلایی و مشکی عرضه می گردد .

 

آیا میدانید محبوب ترین و استانداردترين تابلو مغازه در ميان تابلوسازی کدامند؟

 

راهنمای سفارش تابلو چلنیوم

راهنمای سفارش تابلو چلنیوم

 

چگونگی تشخیص تابلو چلنیوم اصل از جنس تقلبی آن

در ساخت تابلو چلنیوم بسته به شرکت سازنده آن ممکن از وسایل با جنس اصل و با دوام بیشتر و یا از جنس های تقلبی و با دوام کمتری استفاده گردد که نسبت به این نکات باید هوشیاری بیشتری به خرج داد . از جمله ویژگی های تابلو چلنیوم اصل ، این است که لبه حروف چلنیوم ضخیم تر از نوع غیر اصل آن می باشد . همچنین در صورتی که جنس مواد استفاده شده در تابلو چلنیوم اصل نباشد ، بعد از گذشت مدتی از نصب آن رنگ تابلو و حروف در برابر نور آفتاب ، گرما و سرما تغییر شکل می دهد در حالی که تابلوهای اصل چنین نمی باشند و به طور طولانی مدت رنگ خود را حفظ می نمایند و همیشه براق می باشد و جلوه زیبایی دارد . علاوه بر این ویژگی ها تابلو چلنیوم غیر اصل نسبت به هرگونه ضربه و فشار مقاومت کمتری دارند و یا شکسته می شوند و یا تغییر شکل می دهند که در واقع علت استفاده از این نوع جنس های غیر مقاوم این است که بیشتر سازندگان برای راحتی کار خود از این جنس ها استفاده می کنند ، همچنین می بایست به جنس آلیاژ به کار رفته در تابلو چلنیوم دقت کنیم ، زیرا بسیاری از سازندگان از آلیاژهای شبیه سازی شده استفاده می نمایند .

 

جدیدترین مدل های تابلوسازی در سال 2019 را بشناسید.

 

ریشه کلمه چلنیوم

این کلمه از ترکیب دو کلمه لاتین Channel  و Aluminum ساخته شده است و به طور کلی یک تابلو یا کانالی که از جنس آلومینیوم باشد ، است . معمولا بعد از ساخت و  نصب حروف بر روی این کانال شکلی شبیه به حرف لاتین Uپیدا می نماید . اولین باری که ساخته تابلو چلنیوم رواج یافت ، به سال دو هزار میلادی برمی گردد که این کار توسط یک شرکت اسپانیایی انجام گرفت و به نام چلنیوم در بین همه رواج پیدا کرد و امروزه شرکت های مختلفی برای ساخت این نوع تابلوها در کشورهای مختلف ایجاد شده اند که هرکدام به نحوه های مختلفی این گونه تابلوها را طراحی می کنند.

فهرست موبایل