تابلو مغازه

تابلو مغازه چیست و چه اهمیتی دارد؟

تابلو مغازه همان چیزی است که ما هنگام عبور از خیابان، بر سردرب مغازه‌های مختلف مشاهده می‌کنیم. این تابلوها، معرف مغازه‌ای هستند که در آنجا حضور دارد و مشغول کسب و کار است. این یعنی به نوعی تابلو مغازه را می‌توان شناسنامه و اصالت یک کسب و کار دانست. قطعا هر روز در یک گوشه از شهر، مغازه‌ جدیدی افتتاح می‌شود و شروع به کار می‌کند. هدف هر کسب و کاری، سودآوری و جذب مشتری است. اما چرا برخی از آنها موفقیت بیشتری به دست می‌آورند؟ چرا دو مغازه یکسان با دکوری مشابه، فروش یکسانی ندارند؟ اصلا وجود یک تابلو چشم گیر چه تاثیری می‌تواند بر فروش داشته باشد؟ در اینجا می‌خواهیم موضوع نصب تابلو مغازه را به صورت کامل بررسی کنیم و به شما نشان دهیم که چند نوع تابلو مغازه وجود دارد.

 

با تاریخچه تابلو مغازه بیشتر آشنا شوید

باید گفت که قدمت تابلو مغازه به صدها سال قبل باز می‌گردد. اساسا از همان زمان که مغازه‌ها به وجود آمدند، از افراد خوش خط کمک می‌گرفتند تا بر سردرب آن مغازه، نام و صنف او را بنویسند. به عنوان مثال، زمانی که در کوچه و خیابان قدم می‌زدید، متوجه نام پارچه فروشی احمدی یا خرازی رضایی می‌شدید. این روند همینطور ادامه داشت تا کسب و کار در ایران تبدیل به یک رقابت بسیار سنگین شد. جمعیت در گذشته مثل امروز زیاد نبود و از طرف دیگر، تعداد مغازه‌ها و کسب و کارها هم بسیار کمتر بود. به همین خاطر، کسبه و مغازه‌دارها، خیلی نیازی به تبلیغات نداشتند. زیرا مشتری باید به دنبال آنها می‌گشت تا نیاز خود را برطرف کند. اما امروزه، تعداد کسبه افزایش چشم گیری داشته است و در هر خیابان، چندین و چند مغازه مختلف، شانه به شانه، کنار هم قرار دارند و مشغول کسب درآمد هستند. از این رو، ایجاد مزیت رقابتی، تبدیل به یک مساله بسیار مهم شده است. بدون داشتن مزیت رقابتی، هیچ دلیلی وجود ندارد که یک مشتری، بین چندین و چند مغازه مختلف، مغازه شما را برای خرید خود انتخاب کند.

ساخت تابلو مغازه، یکی از روش‌های مهم برای پیروزی در بازار رقابتی امروز است. در گذشته، مردم فاقد وسایل نقلیه‌ای مثل خودرو شخصی بودند. آنها یا پیاده قدم می‌زدند یا از دوچرخه استفاده می‌کردند. به همین خاطر، داشتن یک ویترین زیبا، به فروش مغازه‌دار کمک شایان توجهی می‌کرد. اما این روزها، اکثر افراد از وسایل نقلیه تندرو مثل خودرو استفاده می‌کنند و فرصت ندارند تا ویترین مغازه را به صورت کامل مشاهده کنند. به همین خاطر، به دیدن تابلو مغازه‌ها بسنده می‌کنند و به همان مغازه‌ای مراجعه خواهند کرد که تابلو آن توجه آنها را به خود جلب نموده است.

 

تابلو مغازه چه اهمیتی در کار و کسب دارد؟

این روزها، حتی در یک کوچه کوچک نیز، ده‌ها مغازه مختلف کنار هم مشغول به کار هستند. اجاره مغازه در شهر‌های بزرگی مثل تهران، بسیار گران قیمت است و صاحب مغازه به هر شکل باید این هزینه سنگین را جبران کند. همه ما این را می‌دانیم که تبلیغات بهترین راه افزایش فروش است. اما در عین حال تبلیغات گسترده بسیار پر هزینه است. شما اگر قصد نصب یک بنر یا بیلبورد تبلیغاتی را داشته باشید، باید بابت کرایه یک ماهه آن ده‌ها یا صد‌ها میلیون تومان پرداخت کنید. اما با اجاره مغازه، یک بیلبورد رایگان در اختیار شما قرار داده شده است که می‌توانید در آن به صورت شبانه‌روزی تبلیغ کسب و کار خود را کنید و مشتریان متنوعی را جذب خود نمایید. تابلو مغازه می‌تواند همانند یک بیلبورد بسیار زیبا و چشم‌گیر عمل کند که چشم مشتری را به خود خیره می‌کند و به صورت مستقیم باعث افزایش مشتری و درآمد شما می‌شود.

در زندگی شهری امروزی، زمان و سرعت حرف اول را می‌زنند. اگر کمی به رفتار مردم، راه رفتن آنها، صحبت کردن‌شان و حتی رانندگی آنها دقت کنید، خواهید دید که همه عجله دارند و می‌خواهند سریع‌تر به مقصد خود برسند. این رفتار در خرید کردن مردم نیز بروز کرده است و ترجیح می‌دهند سریع‌تر یک مغازه عالی را پیدا کرده و خرید خود را انجام دهند. از طرف دیگر، همانطور که اشاره کردیم، اکثر افراد با استفاده از وسیله نقلیه شخصی خود به  خرید می‌روند و به همین خاطر، زاویه دید آنها محدود به سردرب مغازه‌ها خواهد شد و در سرعت بالا، قادر به دیدن ویترین مغازه‌ها نخواهند بود. پس باید بدانید که اولین گام برای جذب مشتری، تابلو مغازه شما است.

تابلو مغازه به شما کمک می‌کند تا در نگاه اول بتوانید مشتری را جذب خود کنید. تابلو مغازه همانند شناسنامه عمل می‌کند و به مشتری نشان می‌دهد که چه نوع خدماتی در مغازه شما انجام می‌شود. همه چیز به نگاه اول بستگی دارد. نگاه اول باعث می‌شود که مشتری سرعت خود را کم کرده و سایر جزئیات مغازه شما را نیز بررسی کند. پس حتی اگر ویترین زیبا، خدماتی عالی یا محصولات با کیفیت هم داشته باشید، بدون داشتن تابلو چشم گیر و جذاب، نمی‌توانید مشتری را در نگاه اول جذب کنید و این فرصت را به خود بدهید تا مشتری به سایر جزئیات مغازه شما نیز دقت کند. پس تا حد امکان، تابلو مغازه باید جذاب، چشم گیر و زیبا باشد.

 

چه مغازه‌هایی به تابلو نیاز دارند؟

برخی از افراد تصور می‌کنند که تنها کسانی که مغازه جدید افتتاح می‌نمایند، نیاز به تابلو مغازه دارند و مغازه‌های قدیمی، مشتری ثابت خود را دارند. در این زمینه باید گفت که یک مغازه برای داشتن کسب و کاری عالی و زنده بودن، نیاز به دو جزء بسیار مهم دارد. در درجه اول، باید توانایی جذب مشتری داشته باشد و در درجه دوم باید بتواند مشتریان جدید را تبدیل به مشتریان ثابت کند. مشتریان ثابت در مرور زمان جا به جا می‌شوند یا حتی دیگر به خدمات شما نیازی پیدا نمی‌کنند. علاوه بر آن، باید بدانید که انسان ذاتی کاملا تنوع طلب دارد و زمانی که توجه وی به یک چیز جدید جلب شود، ترجیح می‌دهد حتی یک بار آن را امتحان کند. حال تصور کنید که در نزدیکی کسب و کار شما، کسب و کاری مشابه افتتاح شود که ظاهری بسیار لوکس و امروزی دارد و یک تابلوی زیبا نیز زینت بخش این مغازه است. در این حالت قطعا مشتریان شما حتی یک بار برای ارضاء حس کنجکاوی خود هم که شده، به این مغازه مراجعه می‌کنند و این موضوع خطر از دست دادن مشتریان ثابت شما را افزایش می‌دهد. پس شما هم باید همگام با دنیای اقتصاد روز پیش بروید و از این قافله سریع عقب نمانید.

 

تابلو مغازه چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

·     تابلو مغازه باید همانند شناسنامه منحصر به فرد باشد. تابلو، دقیقا شناسنامه مغازه شما است. همیشه در این مواقع، خودتان را در جایگاه مشتری تصور کنید. مشتری حاضر نیست برای پیدا کردن یک کسب و کار، وقت زیادی بگذارد. او همینطور بر روی تابلوهای مختلف چشم می‌اندازد تا مغازه مورد نظر خود را پیدا کند. از طرفی، انسان بر اساس غریزه خود، یک تصویر تکراری را نمی‌بیند یا یک صدای تکراری را دیگر نمی‌شنود. دقیقا همانند بینی ما که همواره در زاویه دیدمان قرار دارد اما ذهن آن را حذف می‌کند و تا زمانی که نخواهیم، مزاحم دید ما نخواهد بود. به همین طریق، زمانی که مشتری چندین و چند تابلو یکنواخت و یک شکل را ببیند، دیگر به آنها توجه نمی‌کند و به دنبال یک چیز جدید، جذاب و چشم‌گیر می‌گردد. پس تابلو شما باید دارای طرح و فونت کاملا اختصاصی باشد تا مشتری با دیدن طرح تابلو، به یاد شما، کسب و کارتان و خدماتی که ارائه می‌دهید، بیافتد.

·     تابلو مغازه باید نور پردازی خوبی داشته باشد. در این قسمت به واژگانی که استفاده کردیم دقت کنید. تابلو مغازه باید نورپردازی خوبی داشته باشد. این به معنای تورپردازی خیلی زیاد نیست. همیشه نورپردازی خیلی زیاد جواب نمی‌دهد. به عنوان مثال، اکثر کافه‌ها، از نورپردازی ملایم استفاده می‌کنند. زیرا مشتری باید با دیدن این تابلو، احساس آرامش کند و ترجیح دهد که برای تجربه آرامش بیشتر، به کافه شما مراجعه نماید. اما در عین حال، برای یک فست فود، باید تابلو نورانی طراحی کرد تا مشتری هیجانی شود و با اشتهایی سیری ناپذیر به فست فود شما مراجعه کند.

·     تابلو باید بسیار مقاوم باشد. یک تابلو ممکن است سالیان سال بر سردرب یک مغازه نصب شود. به همین خاطر باید از مقاومت بسیار زیادی برخوردار باشد تا به سرعت آسیب نبیند.

·     تابلو مغازه باید با کیفیت باشد. نصب یک تابلو باکیفیت، نشان دهنده کیفیت ارائه خدمات شما در آن کسب و کار است. این یعنی حتی اگر خدماتی بی‌کیفیت را ارائه دهید، با داشتن یک تابلو باکیفیت، به مشتری این حس القاء می‌شود که این همان جایی است که به دنبال آن بوده. البته با ارائه خدماتی درخور، می‌توانید مشتری جدید را تبدیل به مشتری ثابت و همیشگی خود کنید.

 

چند نوع تابلو مغازه داریم؟

در حال حاضر انواع مختلفی از تابلو مغازه داریم که به صورت مختصر آنها را معرفی می‌کنیم:

·         تابلو کامپوزیت

·         تابلو ترموود

·         تابلو پلکسی

·         تابلو استیل

·         تابلو وگاسی

·         تابلو کریستال

·         تابلو چلنیوم

·         تابلو وکیوم

·         تابلو پیکسلی

 

تابلو مغازه، سرمایه گذاری یا خرج اضافی؟

تابلو مغازه، ارزان قیمت نیست و باید هزینه زیادی را برای آن پرداخت کنید. البته این موضوع در خصوص یک تابلو باکیفیت صدق می‌کند و تابلوهای معمولی، قیمت بسیار کمی دارند. اما در اینجا قصد داریم به شما بگوییم که هزینه پرداخت شده برای تابلو مغازه، یک خرج اضافی نیست و به صورت مستقیم، باعث افزایش فروش شما می‌شود. گفتنی است که بر اساس تحقیقات انجام شده، یک تابلو ارزنده، قادر است در هر 40 دقیقه، یک نفر را جذب کسب و کار شما کند. این یعنی در هر روز بیش از 20 نفر مخاطب جدید جذب کسب و کار شما می‌شوند. پس هزینه پرداخت شده برای تابلو مغازه یک سرمایه گذاری بلند مدت است که در نهایت به سود خالص تبدیل خواهد شد.

نمونه طرح تابلو مغازه و پروژه های اجرا شده ما را در بخش پروژه های برتر تابلوسازی ببینید.

376 74 021 خط ویژه

تابلو مغازه جدید – تابلو مغازه چلنیوم – نمونه تابلو مغازه – بهترین رنگ برای تابلو مغازه – نمونه طرح تابلو مغازه – قیمت طراحی تابلو مغازه – انواع تابلو مغازه فلکسی – نصب تابلو مغازه

فهرست موبایل