تابلو ترموود

تابلو ترموود چیست و چه کاربردی دارد؟

چند سالی می‌شود که شاهد نمای چوب در تابلو مغازه‌ها هستیم. تابلو مغازه‌ها در هر لحظه دچار دگرگونی می‌شوند تا بتوانند به هدف خود، که جذب مشتری است برسند. جذب مشتری مهم‌ترین هدف یک تابلو است. شما به واسطه تابلو مغازه خود، حتی می‌توانید تیپ شخصیتی افرادی که وارد مغازه‌تان می‌شوند را نیز انتخاب کنید. به همین خاطر، باید در انتخاب تابلو مغازه خود، به شدت دقت کنید. تابلو ترموود به تنهایی یک تابلو نیست بلکه به عنوان پس زمینه از آن استفاده می‌کنند. در حقیقت تابلو ترموود می‌تواند جایگزین مناسبی برای تابلو کامپوزیت باشد. حروف برجسته روی تابلو ترموود نصب می‌شوند و ظاهری بسیار زیبا ایجاد می‌کنند. اساسا زمانی که حروف برجسته بر روی پس زمینه کار قرار می‌گیرند، می‌توانید شاهد زیبایی و جلوه آنها باشید. ترموود یک زمینه چوبی به شمار می‌آید اما باید بدانید که با سایر چوب‌ها تفاوت دارد. در اینجا قصد داریم تا شما را به صورت کامل با تابلو ترموود آشنا کنیم تا بتوانید همانند یک متخصص در مورد آن اظهار نظر کنید.

 

ترموود چیست و تابلو ترموود از کجا به وجود آمده است؟

ترموود در حقیقت یک کلمه انگلیسی و معادل همان ThermoWood است. این عبارت از دو بخش Thermo به معنای گرما و Wood به معنای چوب ساخته شده است و در اصل نوعی چوب گرما دیده به شمار می‌آید. تکنولوژی ساخت ترموود، مربوط به کشور فنلاند می‌باشد. اما در واقع باید گفت که کشور فنلاند توانست این تکنولوژی یا روند ساخت را به تولید انبوه برساند و آن را جهانی کند. بد نیست بدانید که از هزاران سال پیش نیز برای بالا بردن مقاومت چوب، آن را گرما می‌دادند و ناگهان خنک می‌کردند. ترموود فنلاند نیز دقیقا به همین شکل تولید می‌شود. چوب درختان مختلف را تا حدود 250 درجه سانتی گراد گرما می‌دهند و در نهایت آن را با بخار آب خنک، سریعا سرد می‌کنند. به این شکل، هر گونه میکرو ارگانیسم، موریانه یا هر نوع لارو و حشره‌ای در چوب از بین می‌رود و مقاومت بسیار بالایی در مقابل رطوبت پیدا می‌کند. به همین خاطر است که می‌توان از ترموود در نمای خارجی ساختمان یا حتی به عنوان زمینه تابلو مغازه نیز استفاده کرد و نگران پوسیدگی یا از این قبیل مسائل نبود.

همانطور که اشاره کردیم، ترموود در کشور فنلاند به وجود آمد و این کشور هنوز هم جزء تولید کنندگان درجه یک این محصول به شمار می‌آید. به همین خاطر اکثر تابلوسازهای معروف و با سابقه تلاش می‌کنند تا از ترموود فنلاند استفاده کنند و کیفیت کار خود را افزایش دهند.

 

آشنایی با انواع مختلف ترموود به صورت ساده

به صورت کلی ترموود را بر اساس نوع چوب و یا نوع ساخت تقسیم بندی می‌کنند و ما در اینجا هر دو دسته بندی را بررسی می‌نماییم. در صورتی که از ترموود مناسب برای تابلو مغازه استفاده نشود، تابلو شما دوام بسیار کمی خواهد داشت و همین مساله باعث می‌شود در مدتی کوتاه، نیاز به تعمیر پیدا کند.

 

دسته بندی ترموود بر اساس نوع چوب

·     چوب نرم: ترموودهای چوب نرم یا همان سافت وود‌ها از چوب‌هایی ساخته می‌شوند که نسبتا نرم هستند. معمولا ترموودهایی که از چوب درختان برگ سوزنی مثل کاج تهیه شده باشند را سافت وود می‌نامند و از آنها بیشتر در طراحی دکوراسیون داخلی منازل استفاده می‌کنند چرا که مقاومت کمتری در مقابل رطوبت و عوامل طبیعی دیگر دارند.

·     چوب سخت: ترموودهای چوب سخت یا همان هارد وود‌ها از چوب‌هایی ساخته می‌شوند که رطوبت کمتری دارند و عمدتا سخت‌تر هستند. در اکثر مواقع این ترموو‌د‌ها از چوب درختان پهن برگ مثل گردو ساخته می‌شوند. از هارد وود‌ها بیشتر در نمای خارجی ساختمان و صنایع تابلو سازی استفاده می‌کنند و دلیل آن هم مقاومت بالای آنها است.

 

دسته بندی ترموود بر اساس روش ساخت چوب

·     ترمو – اس : ترمو – اس از کلمه Stability یعنی پایداری گرفته شده و نشان دهنده آن است که این چوب دمای نسبتا کمی دیده و برای کاربرد خارج ساختمان یا مکان‌هایی مثل حمام یا سونا که آبریز زیادی دارند مناسب نیست. به همین خاطر است که از ترمو – اس تنها در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان‌ها استفاده می‌کنند.

·     ترمو – دی : ترمود – دی از کلمه Durability به معنای استقامت و مقاومت گرفته شده است. این نوع چوب تا حدود 300 درجه سانتی گراد گرما می‌بیند و به همین خاطر در مقایسه با ترمو – اس‌ مقاومت بیشتری دارد. از این رو ترمو – دی در طراحی نمای خارجی، مکان‌های دارای آبریز زیاد و همچنین زمینه تابلو مغازه کاربرد دارد.

 

دلیل محبوبیت تابلو ترموود چیست؟

پیش از هر چیز باید گفت که تابلو ترموود را جایگزین مناسبی برای تابلو کامپوزیت می‌دانند. در برخی اماکن مثل بازار تهران که جزو بافت سنتی شهر محسوب می‌شوند، از طرف شهرداری اجازه نصب تابلو کامپوزیت داده نمی‌شود. در این مکان‌ها باید به دنبال گزینه دیگری به عنوان زمینه تابلو بود و ترموود می‌تواند بهترین انتخاب باشد. از طرف دیگر، با استفاده از تابلو ترموود می‌توانید در مواردی که ورودی مغازه عقب نشینی دارد، تابلو را کمی جلوتر نصب کنید تا مغازه به این شکل بیشتر دیده شود. به علاوه اینکه، دریل کاری روی ترموود به سادگی انجام می‌شود و تمام سیم‌ها را می‌توان پشت کار قرار داد. به این طریق، دیگر سیم‌ها از روی کار دیده نمی‌شوند و تعمیر یا نصب تابلو نیز بسیار ساده‌تر خواهد بود. علاوه بر این، مزیت اصلی چوب در ارگانیک یا طبیعی بودن آن است و همین موضوع حس آرامش را به مشتری منتقل می‌کند.

·         ظاهری بسیار زیبا و کم زرق و برق

·         قابلیت سوراخ کاری و سیم کشی پشت کار

·         عدم ایجاد شوک الکتریکی

·         مقاومت بسیار بالا در مقابل باد، باران، سرما و گرما

·         ظاهری متفاوت

·         بر خلاف کامپوزیت، امکان خش افتادن روی ترموود وجود ندارد.

 

تابلو ترموود برای چه مشاغلی مناسب است؟

تابلو ترموود تقریبا برای تمامی مشاغل مناسب است. اما بیشتر مشاغلی همانند رستوران، کافه، قنادی و اصناف خوراکی از تابلو ترموود استفاده می‌کنند. دلیل این مساله هم آن است که با دیدن تابلو ترموود، حس ارگانیک و طبیعی بودن ساختار یک کسب و کار  به مشتری القا می‌شود و همین موضوع باعث می‌شود که افراد به صورت ناخودآگاه جذب مغازه شما شوند. اما به صورت کلی باید گفت که هیچ محدودیتی در انتخاب تابلو ترموود برای مشاغل مختلف وجود ندارد.

 

قیمت تابلو ترموود چطور محاسبه می‌شود؟

قیمت تابلو ترموود به نوع چوب و نحوه نصب آن بستگی دارد که در زیر هر دو عامل را به صورت جداگانه بررسی می‌کنیم:

 

نوع چوب ترموود

همانطور که اشاره کردیم، چوب ترموود به چهار دسته کلی تقسیم می‌شود و بهترین نوع ترموود، ترموود – دی هارد وود محسوب می‌شود. همچنین از گذشته تا به امروز، چوب ترموود فنلاند، بهترین چوب دنیا بوده و گران قیمت‌ترین چوب نیز به شمار می‌آید. اگر قصد دارید تا تابلو ترموود نصب کنید، حتما از بهترین نوع آن استفاده نمایید. زیرا این چوب در معرض باد، باران، آفتاب و رطوبت شدید قرار دارد. ترموود‌هایی با کیفیت پایین، تحمل این حجم از عوامل طبیعی را ندارند و سریعا دچار پوسیدگی می‌شوند. پس برای اینکه مجبور نباشید پس از گذشت مدت کوتاهی تابلو خود را تعویض یا تعمیر نمایید، از همان ابتدا به سراغ خرید ترموود باکیفیت بروید.

 

نصب تابلو ترموود

متاسفانه این روزها، تابلوسازهای آماتور زیادی پا به عرصه تابلوسازی گذاشته‌اند که تنها هدف آنها سودآوری است و اصلا به دنبال ایجاد یک نام معتبر در این عرصه نیستند. این دسته افراد، کارها را به سرعت انجام می‌دهند و سعی می‌کنند با کاهش قیمت تمام شده، قیمت نهایی ارائه شده به مشتری را کمتر و البته سود خود را بیشتر کنند. این تابلوساز‌ها، حتی اگر از ترموود مناسبی استفاده کنند که البته خیلی بعید است، توانایی نصب صحیح و دقیق آن را ندارند. در اکثر مواقع، این دسته افراد، ترموود را به صورت مستقیم روی یک چهار چوب آهنی خیلی ساده نصب می‌کنند و سپس حروف برجسته را روی آن قرار می‌دهند.

اما روند نصب تابلو ترموود بسیار پیچیده‌تر از این است و نیاز به تخصص بالایی دارد. بد نیست بدانید که تابلوسازهای حرفه‌ای و با سابقه، ابتدا با استفاده از پروفیل 20، یک فریم فلزی دقیق با زاویه 90 درجه تولید می‌کنند. سپس آن را با چوب‌های گازوئیلی ضد آب روسی می‌پوشانند. در نهایت، چوب‌های ترموود روی این چوب‌های روسی فیکس می‌شوند. نصب تابلو ترموود نیاز به تخصص در مسائل معماری دارد و حفظ امنیت آن بسیار حائز اهمیت است. پیچ کردن مستقیم چوب ترموود به فریم فلزی کاملا اشتباه است و باعث کاهش دوام و باز شدن منافذ چوب می‌شود.

حال با در نظر گرفتن قیمت پروفیل و چوب روسی، خواهید دید که قیمت این نوع تابلو ترموود به ازای هر متر، حدود 150 تا 250 هزار تومان بیشتر خواهد بود. دقیقا همین مسائل جزئی هستند که باعث افزایش قیمت نهایی تابلو مغازه و البته زیباتر شدن آن می‌شوند. بدون توجه به این جزئیات، تابلو شما اصلا جلب توجه لازم را نمی‌کند و پس از مدت کوتاهی نیاز به تعمیر پیدا خواهد کرد.

 

تابلو ترموود را از چه کسی خریداری کنیم؟

همانطور که اشاره کردیم، نحوه نصب تابلو ترموود بسیار حائز اهمیت است و بر دوام، کیفیت و زیبایی تابلو شما تاثیر بسزایی خواهد داشت. به همین خاطر، پیش از اینکه تابلو ترموود خود را به یک تابلوساز سفارش دهید، حتما از کارگاه و همچنین نمونه‌ کارهای قبلی او بازدید کنید تا از کیفیت کار تابلوساز مورد نظر اطمینان حاصل نمایید. به علاوه اینکه حتما از بهترین چوب ترموود استفاده کنید تا دچار مشکلات آتی نشوید و تابلو شما تا سالیان سال نیاز به تعویض یا تعمیر نداشته باشد.

 

 

فهرست موبایل